Partnerzy serwisu:

Będą tańsze bilety dzięki obniżce VAT?

Roman Czubiński 18.03.2021 3,4k

Będą tańsze bilety dzięki obniżce VAT?
fot. MS
Jeśli zgodzi się na to Ministerstwo Finansów, stawka VAT na bilety kolejowe może zostać obniżona – zapowiedział podczas konferencji „Zielony Ład na polskiej kolei” wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Zdaniem przewoźników taki krok pozwoliłby zaoferować tańsze bilety i pozyskać nowych klientów. Obniżenie stawek dostępu do infrastruktury zależy natomiast – zdaniem Bittela – od pozyskania dodatkowych funduszy z budżetu Unii Europejskiej.
Temat bariery ceny, która (zwłaszcza przy jeździe w kilka osób) składnia wielu podróżnych do wyboru samochodu zamiast pociągu, poruszył wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. – Aby zbudować efektywną i ekologiczną komunikację publiczną, potrzeba współdziałania wielu branż i podmiotów. Ważna jest synchronizacja i narzędzie do planowania podróży. Najtrudniej jednak będzie sprawić, by kolej była tania – przyznał.

Aby częściowo zaradzić temu problemowi, resort – jak ujawnił Bittel – analizuje możliwości wprowadzenia niższej stawki VAT na bilety kolejowe. – Potrzebna w tym celu jest zgoda ministra finansów. Liczę na to, że prędzej czy później ją uzyskamy – stwierdził. Warto jednak przypomnieć, że resort finansów już we wrześniu ubiegłego roku wyraził zgodę na zerową stawkę - tłumacząc jednocześnie, że możliwość jej wprowadzenia zależy ostatecznie od decyzji Komisji Europejskiej.

Jak dodał, trwają negocjacje z Komisją Europejską w sprawie przyznania funduszy przeznaczonych na obniżenie stawek dostępu do infrastruktury. – Na razie jednak nie ma wyraźnych efektów – poinformował. Wprawdzie – jak zastrzegł – w przypadku przewozów użyteczności publicznej koszt stawki i tak de facto ponosi w dużej części ich organizator, jednak obniżka jednego z ważnych składników kosztów stałych pozwoliłaby zamawiać więcej pracy przewozowej, tym samym poprawiając konkurencyjność kolei i sytuację ekonomiczną przewoźników.

Uczestniczący w debacie przedstawiciele operatorów z zadowoleniem przyjęli te zapowiedzi. – Obniżenie opłat za dostęp do infrastruktury lub VAT na bilety kolejowe znacząco zmniejszyłoby koszty. Możemy też wspólnie się zastanowić, co jeszcze zrobić, by cena biletu była niższa – powiedział członek zarządu PKP IC Tomasz Gontarz. – Obniżka VAT sprawiłaby, że bilety stanieją o ok. 10%. Przyniesie to dobry efekt marketingowy. Popieramy ten postulat – skomentował prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Janusz Malinowski.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony