Partnerzy serwisu:

Bittel: Straż Ochrony Kolei zatrzymała 30 nielegalnych migrantów

jm, Rynek Kolejowy/PR24 22.11.2021 2,7k

Bittel: Straż Ochrony Kolei zatrzymała 30 nielegalnych migrantów
Fot. JM
Reżim Łukaszenki relokował migrantów w okolice zamkniętego od lat przejścia kolejowego w Czeremsze. Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel mówi że zamknięcie granic kolejowych wciąż jest możliwe, i zależy od działań strony białoruskiej.
W ciągu ostatniego tygodnia w centrum kryzysu granicznego znalazły się kolejowe przejścia graniczne. Wielu komentatorów wskazywało, że Polska ma w ręku ważny argument, w postaci kontroli nad przejściem Brześć-Terespol-Małaszewicze, które obsługuje ruch pociągów z kontenerami z Chin po Jedwabnym Szlaku. 

Zamknięcie kolejowych przejść granicznych na Białoruś najpierw zasugerował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński. Następnie Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych wystosował pismo z prośbą o pilną interwencję i zaniechanie realizacji kolejowych przez granicę z Białorusią, ale na przejściu w Kuźnicy, obsługującym głównie wymianę handlową z samą Białorusią. To w tych okolicach gromadzeni byli migranci, a wcześniej zamknięto tu przejście drogowe. Potem polskie MSWiA oficjalnie zagroziło Białorusi zamknięciem tego przejścia; w odpowiedzi migranci zostali relokowani w pobliże Czeremchy (mimo remontu torów, to przejście kolejowe pozostaje zamknięte z przyczyn administracyjnych). Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że zamknięcie kolejowego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej nie jest już rozważane, ale będzie nadal narzędziem "w wachlarzu rozwiązań politycznych i gospodarczych".

Zamknięcie granic wciąż możliwe

Wczoraj (21 listopada) do sprawy odniósł się sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Andrzej Bittel, którego zdaniem przejścia graniczne (jak do tej pory poza Kuźnicą Białostocką) nie są miejscami najintensywniej nawiedzanymi przez migrantów, bowiem na nich - wbrew pozorom - najtrudniej przekroczyć tę granicę. Zapytany na antenie Polskiego Radia 24, czy należy spodziewać się zamykania przejść granicznych kolejowych, stwierdził, że zależy to od rozwoju sytuacji.

- Zobaczymy, jak się będzie sytuacja rozwijała. (...) Ja bym sobie życzył, żeby ruch graniczny kolejowy funkcjonował, natomiast jeśli reżim Łukaszenki stworzy warunki, w których będzie trzeba podjąć decyzję, że należy go wstrzymać, to zostanie wstrzymany - powiedział.

SOK współpracuje ze Strażą Graniczną

Warto przypomnieć, że Straż Ochrony Kolei współpracuje ze Strażą Graniczną. - Mogę powiedzieć, że ponad 30 nielegalnych migrantów zostało we współpracy ze Strażą Ochrony Kolei zatrzymanych podczas przekraczania nielegalnego granicy - poinformował w PR24 Andrzej Bittel.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony