Partnerzy serwisu:

Bilety kolejowe na Pomorzu ponownie drożeją

Michał Szymajda 12.07.2022 2,9k

Bilety kolejowe na Pomorzu ponownie drożeją
Fot. UMWP
Po niespełna 9 miesiącach od poprzedniej podwyżki cen biletów ponownie zdrożeją bilety na Pomorzu. Galopująca inflacja sprawia, że cen nie da się utrzymać na poprzednim poziomie.
– Niespotykany od wielu lat wzrost inflacji, cen energii i kosztów materiałów eksploatacyjnych wpływa na wszystkie dziedziny życia. Dotyczy to również transportu. Od 1 sierpnia 2022 r. zmienią się ceny biletów sprzedawanych w ramach Taryfy Pomorskiej – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

– Inflacja w Polsce przekroczyła już niespotykany od wielu lat poziom 15 procent. Drożeje energia elektryczna. Rosną także koszty pracy. Dlatego jesteśmy zmuszeni wprowadzić nowe ceny jednorazowych i miesięcznych biletów kolejowych, sprzedawanych w ramach Taryfy Pomorskiej – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Bilety podrożeją bardzo. Średnio podwyżka wyniesie 15 proc. Oznacza to, że np. najtańszy bilet normalny w strefie do 6 km kosztować będzie 4,80 zł (do tej pory 4,20). Natomiast za bilet z Gdańska do Słupska (131 km) zapłacimy 28,30 zł (obecnie 24,60), z Gdyni do Słupska (110 km) zaś 25,50 zamiast 22,20 zł. Jeszcze dwa lata temu bilet ten kosztował dla tego odcinka 17 złotych…Oszczędzić na biletach można, kupując bilety na terminy sierpniowe jeszcze w lipcu bądź skorzystać z internetowych systemów sprzedaży. W celu złagodzenia negatywnych skutków podwyżek cen biletów samorząd województwa wprowadził bowiem specjalną promocję.

– Nie chcemy przerzucać wszystkich kosztów na pasażerów. Dlatego przez pół roku, do 31 stycznia 2023 r. bilety kupowane w kanałach elektronicznych będą tańsze o 7,5 proc. Chodzi tu o zakup przez aplikacje mobilne i platformy internetowe – informuje marszałek.

Ostatnią podwyżkę cen biletów pomorskie wprowadziło w grudniu 2021 i tylko przez ponad 8 miesięcy poprzednie ceny udało się utrzymać. Bilety po raz drugi od grudnia 2021 podrożały od 1 lipca także na Mazowszu. Na wielu odcinkach bilety jednorazowe zrównały się ceną lub nawet „przeskoczyły” cenę obowiązujących w pociągach IC i TLK spółki PKP Intercity. Tak samo będzie na Pomorzu, gdzie kursuje ta spółka, często oferując bilety w promocyjnych cenach dla krótkich odcinków.

Pomorskie w komunikacie prasowym podkreśla, że podobne, a nawet wyższe podwyżki cen biletów, wprowadzają również inne samorządy w Polsce. – Średnio o 15 procent wzrosną również ceny biletów na pociągi spółki Polregio w taryfie ogólnopolskiej – napisał region. Nieoficjalnie wiemy, że szykują się podwyżki także u innych samorządowych operatorów.

Warto pamiętać także o tym, że pomorskie jest zdeterminowane, aby dokonać zakupów nowego taboru w najbliższych latach. Piszemy o tym tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony