Partnerzy serwisu:

Białystok: Kończy się modernizacja zabytkowego dworca

Roman Czubiński 09.04.2020 3

Białystok: Kończy się modernizacja zabytkowego dworca
wiz. PKP SA
Przebudowa głównego dworca w Białymstoku ma się ku końcowi – informuje PKP S.A. Wszystkie najważniejsze prace zostały już wykonane – wnętrze przystosowano do potrzeb pasażerów o ograniczonej mobilności, a jednocześnie odzyskało ono historyczny wystrój. Do końca roku budynek ma zostać udostępniony podróżnym.
Warta 36,2 mln zł inwestycja weszła już w końcowy etap realizacji. – Zaawansowanie finansowe robót jest na poziomie około 85% – informuje Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. Prowadzone obecnie przez wykonawcę prace mają charakter wykończeniowy. W tym momencie trwa montaż rur spustowych, ścianek działowych systemowych, balustrady i okładziny schodów zewnętrznych oraz balustrady schodów wewnętrznych. Montowane jest również wyposażenie pomieszczeń toalet. Trwa także wykonanie nawierzchni trawiastych oraz uruchamianie instalacji teletechnicznych.

W projekcie położono nacisk na eliminację barier architektonicznych oraz budowę wind i pochylni. Uzupełnieniem tych udogodnień będą ścieżki prowadzące, tablice multisensoryczne, piktogramy i komunikaty głosowe. Wygospodarowano także pomieszczenia dla opiekunów z dziećmi.

W trosce o poprawę bezpieczeństwa zostaną zamontowane monitoring wizyjny, systemy kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu. Wykorzystywane są również innowacyjne, ekologiczne metody zarządzania obiektem. – W tym celu zastosowano nowoczesne technologie, zapewniające efektywną gospodarkę wodą i energią elektryczną. Wykorzystano materiały przyjazne środowisku – podkreśla Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Zmieni się również otoczenie dworca. Cała przestrzeń publiczna wokół budynku jest poddawana estetyzacji, m.in. poprzez sadzenie ozdobnych drzew i krzewów. Dzięki budowie nowych parkingów i miejsc postojowych oraz dostosowaniu całego układu przestrzeni do wymogów dostępności infrastruktury dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, w tym pasażerów z niepełnosprawnościami, pasażerom łatwiej będzie dotrzeć na stację.

Przywrócenie zabytkowego wystroju ma iść w parze z zapewnieniem współczesnego standardu obsługi podróżnych. – Nadrzędnym celem projektu jest poprawa jakości świadczonych usług, co z kolei przyczyni się do poprawy konkurencyjności i atrakcyjności transportu kolejowego względem drogowego – zaznacza prezes zarządu PKP S.A.
Pasażerowie będą mogli korzystać z nowoczesnych toalet, biletomatów, przechowalni bagażu oraz infokiosków. Ofertę dla oczekujących na pociąg uzupełnią kioski i punkty handlowe, działające w lokalach komercyjnych przygotowanych pod wynajem.

Powstały w 1860 r. budynek dworcowy ma dużą wartość zabytkową. Projekt modernizacji musiał więc być przygotowany we współpracy z konserwatorem. Zakres inwestycji obejmował między innymi przywrócenie pierwotnego wystroju wnętrza, z takimi elementami jak zdobienia ścian i sufitów, żeliwne słupy czy ozdobne posadzki. Prezes zarządu PKP S.A. zapewnia, że uzgodnienia przebiegały bezproblemowo. – Pozwoliło to na wykonanie robót budowlanych zgodnie z projektem konserwatorskim, zapewniając jednocześnie dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zgodnie z wymogami TSI-PRM – informuje Krzysztof Mamiński.

Podczas wcześniejszych etapów inwestycji wyzwaniem było usunięcie stropu antresoli, wykonanej podczas poprzedniej modernizacji. Przyjęto najbezpieczniejszą technologię. Odcinano etapami elementy konstrukcyjne, jeden po drugim, a dopiero potem można było opuszczać je na dół i wyburzać resztę. Prace komplikowała świadomość, że prowadzone są w zabytkowym obiekcie, w którym należy zwracać szczególną uwagę na to, aby nie uszkodzić historycznych struktur ścian. Przedsięwzięcie zakończyło się jednak sukcesem. Według zapewnień PKP S.A. nie ma zagrożeń dla otwarcia dworca w planowanym terminie – do końca 2020 roku.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony