Partnerzy serwisu:

Bezpłatnego biletu InterRail dla 18-latków nie będzie. Będzie za to Move2Learn

Michał Szymajda 28.03.2017 1k

Bezpłatnego biletu InterRail dla 18-latków nie będzie. Będzie za to Move2Learn
Pociąg Intercity w HolandiiFot. Michał Szymajda, RK
Nastolatkowie, którzy mieszkają w Unii Europejskiej, nie otrzymają na razie bezpłatnych biletów kolejowych w ramach prezentu na swoją 18-tkę. Komisja Europejska chce za to rozwijać program Erasmus, tak, by w jego ramach możliwe było przemieszczanie się po Europie.
Program Erasmus jest bardzo dobrze znany polskim uczniom i studentom i rokrocznie pozwala na wyjazd z Polski na zagraniczne uczelnie kilkunastu tysiącom studentów. Komisja Europejska mówi jednym głosem o sukcesie programu wymiany i chce rozszerzać jego możliwości. Dlatego w poniedziałek zaproponowano nową inicjatywę "Move2Learn, Learn2Move". Środki w wysokości 2,5 mln euro mają pochodzić z budżetu programu wymiany szkolnej i studenckiej Erasmus+. Ma to być jednorazowe przedsięwzięcie związane z 30. rocznicą powstania Erasmusa.

7 tysięcy nastolatków z szansą na podróż

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, darmowe bilety na podróż do dowolnego kraju UE, które kosztują nie więcej niż 350 euro (w wyjątkowych sytuacjach do 530 euro, np. w zależności od miejsca zamieszkania uczestnika) będzie można wygrać. Udział w konkursie będą mogły wziąć klasy szkolne, do których chodzą uczniowie w wieku co najmniej 16 lat i które działają w sieci eTwinning, ułatwiającej międzynarodową współpracę szkół. Zwycięzcy będą mogli wybrać się w maksymalnie dwutygodniową podróż do wybranego kraju UE w dowolnym terminie między sierpniem 2017 roku a grudniem 2018 roku. Będą mogli podróżować w grupie w ramach wycieczki szkolnej lub indywidualnie, o czym zdecydują ich opiekunowie.

W pierwszej kolejności z inicjatywy skorzysta 5 tys. młodych mieszkańców UE. Jeżeli pula pieniędzy nie zostanie wyczerpana (2,5 mln euro), konkursy będą nadal prowadzone aż do wykorzystania pełnej kwoty. Szacuje się, że szanse na odbycie podróży ma ponad 7 tysięcy uczniów. Komisja zaznacza też, że podróż musi być "ekologiczna", co oznacza, że preferowane mają być środki transportu o niskich emisjach CO2, jak kolej. Część europejskich firm przewozowych zapowiedziało wsparcie dla inicjatywy Komisji i już deklarują, że w ramach programu obniżą ceny biletów. Na liście przewoźników znajdują się kompanie lotnicze, takie jak: Aegean Airlines, Air Dolomiti, Azores Airlines, Brussels Airlines, Croatia Airlines, Hahn Air, Iberia Express, Luxair i Vueling, spółki kolejowe: Comboios de Portugal, Deutsche Bahn, Transferoviar Calatori (Rumunia), SNCF, Trenitalia, Westbahn, przewoźnicy autobusowi ALSA Grupo, Olibus, promowa Naviera Armas oraz emitent międzynarodowych karnetów kolejowych InterRail. List oczywiście nie jest zamknięta.

– Propozycja KE ma zachęcać młodych ludzi nie tylko do odkrywania Europy, ale i do podróżowania w sposób przyjazny dla środowiska. Cieszę się, że możemy liczyć na czynny udział przewoźników, dzięki którym inicjatywa będzie się prężnie rozwijać – powiedziała Violeta Bulc, komisarz ds. transportu w KE.

Biletu InterRail na 18-tkę na razie nie będzie

Ciekawa propozycja KE będzie realizowana w opozycji do innego, znacznie większego programu firmowaną przez europosła Manfreda Webera. Chodziło o umożliwienie odbycia jednorazowej podróży po krajach Europy na podstawie biletu InterRail każdemu 18-latkowi. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

– Komisja Europejska mogła wykorzystać okazję związaną z 60. rocznicą podpisania traktatów rzymskich i zaprezentować ambitną i oryginalną propozycję, która obudziłaby w ludziach entuzjazm wobec Unii Europejskiej. Byłby to sygnał nowego początku. Żałuję, że przedstawiony plan to stracona szansa. Będziemy nadal walczyć o to, by budżet UE na 2018 rok uwzględnił tę propozycję. Przekonanie krajów członkowskich i Komisji Europejskiej zajmie nam dużo czasu, ale jesteśmy gotowi stoczyć tę bitwę – dodał cytowany przez PAP Weber.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony