Partnerzy serwisu:

Bezpłatne przejazdy dla Ukraińców – nowe zasady

Jakub Madrjas 05.04.2022 8,6k

Bezpłatne przejazdy dla Ukraińców – nowe zasady
Fot. Koleje Dolnośląskie
Przewoźnicy kolejowi co do zasady przedłużyli bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy. Do ofert pomocowych wprowadzono jednak w ostatnim czasie istotne ograniczenia. 
Jak informowaliśmy przed tygodniem, od 1 kwietnia zmieniły się zasady przejazdów obywateli Ukrainy w pociągach PKP Intercity. Przewoźnik wydał już milion bezpłatnych biletów! Zobaczmy, jak to wygląda u pozostałych dużych przewoźników.

Nowe zasady w Polregio

W Polregio od 1 do 30 kwietnia 2022 r. uchodźcy z Ukrainy, posiadający obywatelstwo ukraińskie, tj.:

  • dzieci i młodzież do 18. roku życia,
  • kobiety w każdym wieku,
  • mężczyźni powyżej 60. roku życia
  • mężczyźni (w wieku 18-60 lat) z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej
mogą odbywać nieodpłatne przejazdy pociągami REGIO i interREGIO w komunikacji krajowej na podstawie nieodpłatnego biletu na przejazd, który można otrzymać bezpośrednio u obsługi pociągu.

Dokumentami potwierdzającymi możliwość nieodpłatnego przejazdu są:
  • paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 r., lub
  • dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość wraz z powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL.
Mężczyźni (w wieku 18-60 lat) z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności dodatkowo zobowiązani są okazać dokument potwierdzający niepełnosprawność – osoby o widocznej niepełnosprawności zwolnione są z tego obowiązku – podaje przewoźnik.

Koleje Dolnośląskie również zmieniły zasady 

Do tej pory dolnośląski przewoźnik wydał 100 tys. tzw. biletów zerowych. Oferta zostaje przedłużona o kolejny miesiąc, zmieniają się jednak zasady. – Z naszej oferty korzysta duża liczba obywateli Ukrainy, w szczególności kobiety z dziećmi oraz osoby starsze, które przybyły na Dolny Śląsk w pierwszych tygodniach wojny. Ma to swoje odzwierciedlenie w liczbach: od momentu wprowadzenia biletów „zerowych” do końca marca wydaliśmy ich już 100 tysięcy – podkreśla Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich

Oferta przewoźnika będzie obowiązywać do 30 kwietnia. Z bezpłatnych przejazdów będą mogły skorzystać kobiety, dzieci i młodzież do lat 18, seniorzy powyżej 60. roku życia oraz osoby niepełnosprawne, legitymujące się odpowiednim dokumentem. Podczas przejazdu pasażerowie muszą okazać drużynie konduktorskiej ukraiński paszport lub dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość, w którym oznaczono status cudzoziemca, jako osoby, która przekroczyła granice po 24 lutego br.

Cztery specjalne pociągi humanitarne uruchomione przez Koleje Dolnośląskie w marcu do tej pory pomogły przedostać się na Dolny Śląsk niemal 2 tysiącom uchodźców z Ukrainy. Część osób przybywających do Wrocławia kontynuuje podróż w stronę zachodniej granicy Polski. Koleje Dolnośląskie w porozumieniu z niemieckim przewoźnikiem DB Regio uruchomiły połączenia specjalne do Berlina, w ramach funkcjonującego dotychczas „Pociągu do kultury”. Od 5 marca pociągi relacji Wrocław – Berlin kursowały 34 razy, niejednokrotnie zabierając na pokład maksymalną liczbę pasażerów. W sumie KD uruchomiły do tej pory 37 pociągów humanitarnych. Obecnie pociągi specjalne dla uchodźców do niemieckiego Cottbus kursują ze stacji Wrocław Główny do 6 kwietnia włącznie. Łącznie przewiozły już 5,5 tys. osób. – To niejedyna płaszczyzna naszych działań pomocowych – organizujemy też pomoc rzeczową oraz tworzymy miejsca pracy dla uchodźców. Do tej pory już zatrudniliśmy dziesięciu nowych ukraińskich pracowników – podkreśla rzecznik Kolei Dolnośląskich.

Po konsultacji z Konsulem Generalnym Ukrainy Koleje Dolnośląskie zorganizowały pomoc rzeczową dla Ukraińców, którzy nadal pozostają na terenie okupowanego kraju. Do potrzebujących, m.in. osób przebywających w Kijowie, trafiły produkty spożywcze o łącznej wartości niemal 100 tys. zł. – Łącznie wysłaliśmy do Ukrainy dwadzieścia cztery palety z produktami najpilniejszych potrzeb. Trafiły do mieszkańców Kijowa oraz do żołnierzy broniących ukraińskiej stolicy – dodaje Rodak. To nie pierwsza pomoc rzeczowa, w którą zaangażowały się Koleje Dolnośląskie. Na początku marca pracownicy spółki z własnej inicjatywy przeprowadzili zbiórkę darów dla Ukrainy. Po tygodniu trwania akcji zebrano produkty ilościowo odpowiadające pojemności trzech busów dostawczych.

Bezpłatne przejazdy dla uchodźców na Pomorzu i w ŁKA

Samorząd województwa pomorskiego przedłużył możliwość bezpłatnych przejazdów pociągami dla uchodźców z Ukrainy. Oferta obowiązuje do 30 kwietnia 2022 r. Tu również są ograniczenia – z bezpłatnych przejazdów skorzystać mogą dzieci i młodzież do 18 roku życia, kobiety niezależnie od wieku i osoby starsze po 60. roku życia. Oferta dotyczy również niepełnosprawnych mężczyzn w wieku 18-60 lat lub tych z ograniczoną sprawnością ruchową. Dokumentem poświadczającym uprawnienie do bezpłatnego przejazdu jest paszport, który potwierdza przekroczenie granicy Unii Europejskiej po 24 lutego br. Lub dokument i poświadczenie nadania numeru PESEL.

Od 1 do 30 kwietnia 2022 r. do nieodpłatnych przejazdów pociągami kategorii ŁKA oraz ŁKA Sprinter uprawnione są następujące osoby posiadające obywatelstwo ukraińskie:
  • dzieci i młodzież do lat 18;
  • kobiety (bez względu na wiek);
  • mężczyźni powyżej 60. roku życia;
  • mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej.
Ww. osoby mogą odbywać nieodpłatny przejazd na podstawie biletów wydawanych w kasach lub u obsługi pociągu na przejazd w jedną stronę, po okazaniu ukraińskiego paszportu, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 r. lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość (np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka) wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL, w którym oznaczono status cudzoziemca jako osoby, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 r - podaje przewoźnik.

KM przedłużyły nieodpłatne przejazdy dla wszystkich obywateli Ukrainy

Koleje Mazowieckie do 30 kwietnia przedłużyły nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy. Osoby te mogą odbywać podróż wszystkimi pociągami uruchamianymi przez „Koleje Mazowieckie - KM” sp. z o.o. oraz autobusami KM uruchamianymi na odcinku stacja Modlin – Lotnisko Modlin na podstawie posiadanych dokumentów oraz wydanych w pociągu nieodpłatnych biletów na przejazd jednorazowy.

Pracownicy drużyn konduktorskich wydają bilety przy kontroli dokumentów przewozu bez pobierania opłaty za wydanie biletu w pociągu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony