Partnerzy serwisu:

Bezpłatne pociągi w Dzień Bez Samochodu. „To absurd”

Jakub Madrjas 19.09.2022 8,9k

Bezpłatne pociągi w Dzień Bez Samochodu. „To absurd”
fot. Łukasz Piotrowski, sm42.pl
Jak co roku, wielu przewoźników kolejowych nie będzie pobierać opłat od pasażerów w Dzień Bez Samochodu. Niestety, nikt nie podaje ani kosztów, ani efektów takiego działania. Ekspertów szczególnie oburza to w sytuacji, w której dotknięci kryzysem energetycznym operatorzy powinni liczyć się z każdym groszem.
Europejski Tydzień Mobilności (dawnej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to kampania odbywająca się co roku w dniach od 16 do 22 września. Jej zwieńczeniem i punktem kulminacyjnym jest Europejski Dzień bez Samochodu. W tym roku hasłem ETM zostało Mix & Move! (Przesiadaj się i jedź!). Tematem kampanii zostały natomiast „Lepsze połączenia” („Better Connections”), co ma odnosić się zarówno do miejsc, jak i do osób, które z nich korzystają.

Od prostej oferty do… nie takiej prostej

W Europejskim Dniu bez Samochodu, 22 września, jak co roku będzie można pojechać bezpłatnie pociągami. Taką ofertę przygotowały – dla każdego – m. in. Koleje Mazowieckie, WKD czy SKM Warszawa (i cały warszawski transport publiczny). Inne samorządy zdecydowały się na rozdawanie bezpłatnych przejazdów tylko właścicielom samochodów – tak będzie np. w Wielkopolsce - 22 września każdy będzie mógł podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich i Polregio oraz autobusami na liniach ZTM Poznań bezpłatnie za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód – jedna osoba).

Podobnie będzie na Pomorzu, ale tu postanowiono skomplikować najprostszą – wydawałoby się – rzecz pod słońcem, zapisując w warunkach oferty różne adnotacje. Tak więc pasażer musi wiedzieć, że „zgoda na przejazd na podstawie dowodu rejestracyjnego nie dotyczy aut wypożyczonych, firmowych czy leasingowanych”.

A jednak przewoźnicy są bogaci

- A jednak przewoźnicy są bardzo bogaci, i niepotrzebnie narzekają na gigantyczne ceny energii – komentuje z przekąsem Bartosz Jakubowski, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i autor podcastu Węzeł Przesiadkowy. Jego zdaniem działanie przewoźników w Dzień Bez Samochodu jest zupełnie nieprzemyślane i nie przynosi żadnej korzyści, a jedynie straty.

- To jest prztyczek w nos dla tych, którzy płacą regularnie za bilety. To oni po części sfinansują bezpłatny przejazd posiadaczom aut; ci pojadą za darmo, a stali pasażerowie będą mieli tego dnia zmarnowany bilet. To absurd – nie ma wątpliwości ekspert i dodaje, że zamiast rozdawania bezpłatnych przejazdów przewoźnicy powinni nagrodzić tych, którzy są stale z nimi – Czy z okazji tego dnia nie można by było wydłużyć choć o jeden dzień ważności biletów okresowych? Albo lepiej – o tydzień? – pyta Jakubowski.

Zdaniem eksperta, przewoźnicy sami pozbawiają się przychodów z jednego dnia, nie osiągając z tego żadnych korzyści marketingowych. – Nikt nie próbuje wymyślić czegoś, żeby zatrzymać pasażerów na dłużej. Można na przykład sprzedawać tego dnia bilety okresowe z dużym upustem. To już by była zachęta dla nowych pasażerów – proponuje.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony