Partnerzy serwisu:

Bezpłatne pociągi regionalne i autobusy w Hiszpanii

Michał Szymajda 12.01.2023 1,6k

Bezpłatne pociągi regionalne i autobusy w Hiszpanii
Pociąg Media Distancia w Barcelonie Fot. M. Szymajda
Przez kolejne cztery miesiące będzie można korzystać, pod pewnymi warunkami, z bezpłatnych przejazdów regionalnymi i międzyregionalnymi pociągami i autobusami w Hiszpanii. Rząd tego kraju wydłuża ofertę, którą stworzył we wrześniu 2022 roku.
Hiszpański rząd zatwierdził przedłużenie możliwości bezpłatnego podróżowania pociągami lokalnymi oraz przyspieszonymi Media Distancia. Bezpłatne będą też bilety na dotowane przez państwo linie autobusowe. Państwo zapewni również obniżkę cen o 50 procent dla osób regularnie korzystających z szybkich połączeń Avant (odpowiednik polskich Pendolino).

Kolejna edycja bezpłatnego biletu

Hiszpania wprowadziła system bezpłatnych abonamentów na regionalny transport kolejowy we wrześniu 2022 roku, w odpowiedzi na wzrost cen energii w związku z wojną w Ukrainie i podwyższonymi kosztami życia, na co wpływ miało m.in. drożejące paliwo. Celem rządu była również promocja transportu publicznego, ograniczenie korzystania z aut prywatnych i zmniejszenie emisji CO2.

Jak informuje hiszpańska prasa, w okresie od 1 września do 31 grudnia 2022 roku wydano 2,4 mln bezpłatnych biletów na przejazdy. 71,6 procent abonamentów dotyczyła systemów kolei podmiejskich głównych obszarów metropolitalnych Hiszpanii, czyli m.in. Madrytu i Barcelony.

Na rok 2023 hiszpańskie ministerstwo transportu przeznaczy 600 mln euro na zrekompensowanie krajowemu przewoźnikowi Renfe kosztów wdrożenia bezpłatnych przejazdów a także dla pokrycia strat. Liczba ta wzrasta do 660 mln, jeśli doliczyć koszty bezpłatnych przejazdów państwowymi liniami autobusowymi (także dalekobieżnymi), które w tej edycji abonamentu też się znalazły. 

Pieniądze pokryją czteromiesięczne specjalne bilety wieloprzejazdowe na wymienione środki transportu. Są jednak pewne warunki ich użycia. Po pierwsze, bilet trzeba wykorzystać przynajmniej 16 razy w ciągu tego okresu. Po drugie – wybieramy dwie stacje, pomiędzy którymi będziemy podróżować z bezpłatnym biletem. Po trzecie, rejestrować się można, wpłacając depozyt w kwocie 10 euro lub 20 euro, w wypadku korzystania z pociągów Media Distancia. Depozyt ten zostanie zwrócony po czterech miesiącach, jeśli spełnione zostaną warunki określone wcześniej. Do rejestracji konieczne jest posiadanie dowodu osobistego.

Jakie oszczędności?

Jak wyliczył portal railtech.com, para z dwójką dzieci korzystająca z regionalnego pociągu w Madrycie zaoszczędzi średnio 150 euro miesięcznie. W Barcelonie oszczędność będzie jeszcze większa (190 euro). Trzeba to pomnożyć razy cztery, przez cztery miesiące, kiedy funkcjonować będzie bilet.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony