Partnerzy serwisu:

Bezpłatne pociągi dla obywateli Ukrainy do Niemiec [Правила проїзду з Польщі до Німеччини]

Michał Szymajda 04.03.2022 5,2k

Bezpłatne pociągi dla obywateli Ukrainy do Niemiec [Правила проїзду з Польщі до Німеччини]
fot. M. Szymajda
– Docierają do nas informacje, że pasażerowie – uchodźcy z Ukrainy – są wysadzani z pociągów Express Intercity. Nie powinno tak być. Większość cudzoziemców nie rozróżnia przecież pociągów IC, TLK czy EIC – napisała posłanka Paulina Matysiak.
Правила проїзду з Польщі до Німеччини TA Чехії, Словаччини, Австрії,  Угорщини

Od kilku dni PKP Intercity wprowadziło możliwość bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy po pobraniu tzw. „biletu zerowego” w kasie lub u konduktora. Wystarcza do tego ukraiński paszport. Jednak nie wszystkimi pociągami pasażerowie mogą podróżować bezpłatnie. Z oferty wyłączono ekspresy (EIC) oraz pociągi Pendolino (EIP). Powoduje to nieprzyjemne sytuacje, kiedy uchodźcy są z pociągów wypraszani (nie dzieje się to zawsze, są to sytuacje incydentalne).

Bez wątpienia łatwo o pomyłkę – pociągi EIC od IC różnią się często jedną literą „E” w rozkładzie jazdy, często wyglądają tak samo i nawet Polacy mają kłopoty z ich rozróżnieniem.

– Razem z Krzysztofem Śmiszkiem podjęliśmy u prezesa PKP Intercity interwencję dotyczącą rozszerzenia bezpłatnych przejazdów uchodźców także na pociągi kategorii Express Intercity – napisała posłanka Matysiak.

Nie wszystkie pociągi do Niemiec są bezpłatne

Problem występuje w pociągach dalekobieżnych, zwłaszcza z bardzo uczęszczanymi obecnie pociągami do Niemiec.

Koleje Niemieckie informowały już kilka dni temu, że umożliwią uchodźcom posiadającym ukraiński paszport lub dowód osobisty bezpłatne korzystanie ze wszystkich pociągów dalekobieżnych z Polski do Niemiec. Rozwiązanie to, które obowiązuje od niedzieli 27 lutego, miało ułatwić przejazd uchodźców na teren Niemiec. Tymczasem wcale tak nie jest. Bez opłaty Ukraińcy mogą wsiąść na pokład następujących pociągów do Niemiec:

  • Wczesnoporanny, nowy pociąg 5940, z Warszawy Wschodniej (odjazd o 5:17)
  • BEROLINUM, wczesnoporanny z Warszawy Wschodniej  (nr 17000/248) (odjazd o 4:02 z Warszawy Wschodniej)
  • NIGHTJET z Wiednia i Wrocławia (nr 456/60456) (odjazd o 5:38 z Wrocławia)
  • WAWEL z Przemyśla i Krakowa (nr 37000/56) (odjazd z Przemyśla o 7:05, z Krakowa 10:16, z Katowic 11:11)
  • GEDANIA z Gdyni (nr 57000/58), (odjazd z Gdyni  9:07, z Poznania o 12:28)

Jest tak dlatego, ponieważ tylko te pociągi kursują po Polsce jako składy IC, a nie EIC.

Niestety – wszystkie pociągi z Warszawy odjeżdżają bardzo wcześnie rano, co często wymaga nocnego oczekiwania na dworcach, a zapotrzebowanie na bilety na nie, pomimo wydłużenia pociągów, jest bardzo duże.

Uwaga: W Niemczech podróż wszystkimi pociągami dla uchodźców z Ukrainy są bezpłatne!

Wyjazdy do innych niż Niemcy krajów

Obywatele Ukrainy mogą podróżować pociągami z Polski do Czech, z Polski na Słowację, z Polski do Austrii albo z Polski na Węgry w wagonach z miejscami do siedzenia 2 klasy. Nieodpłatne bilety dodatkowe są wydawane do ostatniej stacji w Polsce.

Dalsza podróż do Czech, Słowacji, Austrii albo Węgier odbywa się na podstawie paszportu, dowodu tożsamości lub innego dokumentu, który potwierdza ich obywatelstwo.

Jeżeli obywatel Ukrainy kupił bilet, to może go zwrócić bez potrąceń (dot. również biletów na przewóz) lub wymienić na nieodpłatny bilet dodatkowy.

Zasady podróży po Polsce dla obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy mogą do 25.03.2022 r. bezpłatnie podróżować w klasie 2 pociągów TLK i IC w wagonach z miejscami do siedzenia.

Zasady odprawy:

1. Przejazdy obywateli Ukrainy odbywają się na podstawie nieodpłatnych biletów dodatkowych ze wskazaniem lub bez gwarancji miejsca do siedzenia.

2. Obywatele Ukrainy muszą okazać paszport, dowód tożsamości lub inny dokument, który potwierdzi ich obywatelstwo.

3. Przewóz rzeczy i zwierząt jest nieodpłatny i nielimitowany (podróżni mogą zabrać ze sobą więcej rzeczy i zwierząt, niż określają to nasze przepisy).

4. Nieodpłatne bilety dodatkowe można pobrać w kasie biletowej lub w pociągu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony