Partnerzy serwisu:

Długi weekend i zmiana czasu na kolei

inf. pras 29.10.2021 1,5k

Długi weekend i zmiana czasu na kolei
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
PKP Polskich Linii Kolejowych zapowiada przygotowanie do długiego weekendu oraz zmiany czasu na kolei. 
Jak informuje zarządca infrastruktury, na sieci kolejowej w najbliższy weekend 29 października do 2 listopada będzie ok. 170 zespołów szybkiego usuwania awarii oraz 18 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego. Blisko 65 pociągów sieciowych będzie przygotowanych do działań w sytuacji usterek sieci trakcyjnej. Przewidziano lokomotywy osłonowe do pomocy, jeśli dojdzie do awarii składów lub braku zasilania. Kolejarze na bieżąco śledzą prognozy pogody. Zespoły techniczne kierowane są w konkretne lokalizacje, aby szybko reagować na możliwe wydarzenia np. związane z wichurami i ulewami - zapowiada PLK.

Nad bezpieczeństwem podróżnych na stacjach, dworcach i w pociągach, podczas świątecznych przejazdów, w okresie od 28 października do 2 listopada 2021 r., czuwać będą funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Będzie też dodatkowe wsparcie Policji oraz Straży Granicznej. Podczas działań, szczególnie w porze nocnej, funkcjonariusze Straż Ochrony Kolei będą korzystać ze specjalistycznego sprzętu, m.in. Mobilnych Centrów Monitoringu, termo- i noktowizorów.

Uwaga do kierowców - bezpieczeństwo jest najważniejsze


Kolejarze przypominają o zasadach przekraczania torów i apelują o rozwagę. Znak stop oraz włączona czerwona sygnalizacja na przejeździe to bezwzględny nakaz zatrzymania. Statystyki wskazują, że za 99% zdarzeń na przejazdach odpowiadają nieostrożni kierowcy, którzy omijają rogatki, wjeżdżają na przejazd mimo uruchomionej sygnalizacji i opadających rogatek, ignorują znak stop. Ostrożność i przestrzeganie przepisów zapewnią bezpieczeństwo.

PLK przypomina też, że w związku z epidemią koronawirusa, w podróży należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i współpasażerów. O właściwym zachowaniu i obowiązku zakrywania ust i nosa na dworcach i w pociągach przypominają komunikaty megafonowe i plakaty. W przypadku złego samopoczucia w czasie podróży, pasażerowie mogą zgłosić się do drużyny konduktorskiej, ochrony dworca lub Straży Ochrony Kolei, które powiadomią służby medyczne o potrzebie udzielenia pomocy.

Wsparcie w podróży przez całą dobę. 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę, działa Centrum Wsparcia Klienta. Zapewnia podróżnym pomoc na każdym etapie podróży. W przypadku utrudnień spowodowanych m.in. niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi CWK organizuje dojazd podróżnych do stacji docelowej, zapewnienie poczęstunku czy noclegu. Pracownicy CWK współpracują z obsługą składów pasażerskich. Aktualizują komunikaty dla pasażerów wygłaszane w pociągach, na dworcach i peronach. W przypadku opóźnień pociągów powyżej 120 minut, na kilkudziesięciu największych dworcach, podróżni otrzymają przekąski i ciepłe napoje - podkreśla PLK.

Zmiana czasu zostaje na pięć lat

Na zmianę czasu w nocy z soboty na niedzielę, z 30 na 31 października, opracowany jest specjalny rozkład jazdy. Pociągi pasażerskie znajdujące się na sieci kolejowej około godz. 3:00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji. Godziny przyjazdu do stacji docelowych – już wg nowego czasu nie zmienią się. Zmiana czasu obejmie 22 pociągi, które tej nocy będą na torach. 16 PKP Intercity, 4 Kolei Mazowieckich oraz 2 PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście - informuje PLK.

Przykładowo, skład TLK „Pogórze” relacji Przemyśl – Wrocław zatrzyma się na stacji Pyskowice o godzinie 2:59 starego czasu, a odjedzie w dalszą trasę o 3:12 nowego czasu. Jak informowaliśmy, zaprzestano prac nad odejściem od zmiany czasu. Obecny system zostanie na kolejne pięć lat.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony