Partnerzy serwisu:

Bez nowych pociągów w woj. warmińsko-mazurskim. Priorytetem lotnisko

Martyn Janduła 09.01.2017 406

Bez nowych pociągów w woj. warmińsko-mazurskim. Priorytetem lotnisko
EN57 na stacji w Olsztynie w relacji do Działdowafot. Martyn Janduła
Z uchwalonego na 2017 rok budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego wynika, że zwiększy się odrobinę pula pieniędzy na organizowanie przewozów kolejowych w regionie. Zabraknie za to środków na zakup nowych jednostek, a co najwyżej na jeden zmodernizowany elektryczny zespół trakcyjny, ze znanej dobrze wszystkim serii EN57. Za to w budżecie przewidziano duże zwiększenie środków finansowych na lotnisko w Szymanach.
Marszałek na rok 2017 na organizowanie pasażerskich przewozów kolejowych na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczy 53,5 mln zł. Z tej kwoty tylko 40,2 mln zł pochodzić będzie z budżetu samorządu. W poprzednim roku na ten cel marszałek wydał z budżetu jednak 39,4 mln zł, przy czym kolej w regionie dofinansowana została na 50,2 mln zł.

Zamiast nowego – EN57

Wśród zapisów budżetu znalazł się punkt mówiący o zakupie nowego pociągu dla województwa. Na ten cel samorząd zarezerwował 75 tys. zł. 425 tys. zł ma pochodzić zaś ze środków zagranicznych. Dziwi jednak fakt, że w kręgu zainteresowania władz województwa nie leży nowy skład, a zmodernizowany.

– Stosownie do środków finansowych przewidzianych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 województwo planuje zakup zmodernizowanego trójczłonowego elektrycznego zespołu trakcyjnego na bazie konstrukcji EN57 – informuje biuro prasowe województwa. – Zostanie on przekazany stosownie do zwartej umowy z operatorem, czyli Przewozami Regionalnymi, do obsługi pasażerów województwa warmińsko-mazurskiego.

Pociąg już w 2018 roku

Jak przekazuje samorząd, zgodnie z harmonogramem, realizacja projektu rozpocznie się w I kwartale 2018 roku, a zakończy w II kwartale 2018 roku. Niestety, województwo nie odpowiedziało na pytanie, dlaczego decyduje się na zakup zmodernizowanego pojazdu, zamiast fabrycznie nowego. Na tym polu działania władz województwa są lekko toporne. W posiadaniu Urzędu Marszałkowskiego jest obecnie 13 pojazdów, z czego ostatni zakupiony EN98 – Impuls z Newagu – dotarł do regionalnego oddziału Przewozów Regionalnych w lutym 2015 roku. Kosztował prawie 13 mln złotych. W posiadaniu województwa znajduje się jeszcze Elf z Pesy oraz 11 spalinowych krótkich zespołów trakcyjnych bydgoskiego producenta.

A na lotnisko prawie 30 mln zł

Warto odnotować jeszcze jeden fakt. Na rok 2017 przewidziano zwiększenie dopłat z budżetu samorządu do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Kwota pomocy udzielonej spółce Warmia i Mazury, która zarządza portem lotniczym, wyniosła w 2016 roku 15,7 mln zł. W 2017 roku planuje się przeznaczyć na lotnisko już 29,4 mln zł. Środki przeznaczone są na pomoc operacyjną dla portu lotniczego. Istotny jest jednak fakt, że niemal 16,9 mln zł trzeba będzie przeznaczyć na pokrycie niedopasowania poziomu płynności finansowej do kosztów operacyjnych spółki. W pierwszym roku działalności spółki na ten cel przeznaczono 10 mln zł.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony