Partnerzy serwisu:

Rząd Belgii chce pobudzić turystykę darmowymi biletami kolejowymi. Plan krytykują... koleje

Roman Czubiński 10.06.2020 31

Rząd Belgii chce pobudzić turystykę darmowymi biletami kolejowymi. Plan krytykują... koleje
fot. Kneiphof, commons.wikimedia.org, CC
Bon na 10 bezpłatnych przejazdów pociągiem dla każdego obywatela – to pomysł belgijskiego rządu na poprawę kondycji branży turystycznej po kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19. Karnety mają obowiązywać w drugim półroczu 2020 r. Plan skrytykowała jednak prezes państwowych Kolei Belgijskich (SNCB) Sophie Dutordoir – informuje portal Railway Journal.
Dziesięcioprzejazdowy karnet ma być ważny od 1 lipca do 31 grudnia bieżącego roku. Decyzję w sprawie jego ustanowienia podjęto w ostatnią sobotę. Pomysł został zaaprobowany przez rząd oraz wszystkie partie tworzące jego zaplecze w parlamencie. Do otrzymania bonu ma być uprawnionych prawie 10 milionów obywateli Belgii.

Argumenty za przyjęciem takiego rozwiązania to przede wszystkim chęć ponownego zwiększenia obrotów branży turystycznej, która mocno ucierpiała wskutek pandemii oraz wprowadzonych w celu jej przeciwdziałania ograniczeń w przemieszczaniu się. Sektor ten mógłby z kolei przyspieszyć wzrost także w innych gałęziach gospodarki. Nie bez znaczenia jest też zachęta do podróżowania koleją jako ekologicznym i niepowodującym korków środkiem transportu.

Według Dutordoir decydenci nie skonsultowali jednak projektu z SNCB. Jak przekonuje szef państwowego przewoźnika na Twitterze, może to skutkować poważnym zagrożeniem zdrowia i bezpieczeństwa pasażerów. „To dobrze, że rząd zamierza promować korzystanie z komunikacji publicznej. Sposób, w jaki – bez jakichkolwiek konsultacji – podjęto decyzję, budzi jednak poważne obawy” – napisała Dutordoir. Jak dodała, SNCB oczekuje wobec tego natychmiastowych rozmów z rządem i udzielenia wszelkiej pomocy, koniecznej dla uniknięcia przepełnienia pociągów i peronów i związanego z tym zagrożenia sanitarnego.

Jak twierdzą SNCB, choć do początku obowiązywania karnetu zostały zaledwie trzy tygodnie, szczegóły organizacyjne nie zostały jeszcze ustalone. Przewoźnik wzywa rząd do uzgodnienia w szczególności logistycznych i finansowych aspektów planu. „SNCB bez względu na okoliczności nie narażą bezpieczeństwa pasażerów, które chroniły dużym nakładem pracy w ostatnich miesiącach” – podkreśliła na Twitterze prezes.

Jej wypowiedzi doczekały się reakcji ze strony ministra sprawiedliwości Koena Geensa. Polityk przyznał w wywiadzie, że brak wcześniejszych uzgodnień z SNCB był błędem. Bronił jednak intencji, w jakich podjęto decyzję. – Chodziło o przywrócenie ruchu w turystyce wewnętrznej. Obecnie pociągi pasażerskie są wykorzystane w niewielkim stopniu – stwierdził. Zaznaczył też, że zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z karnetu i innym pasażerom jest możliwe.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport
Zobacz też