Partnerzy serwisu:

Będzie więcej pociągów z Torunia do Sierpca. „Frekwencja jest dobra”

Kasper Fiszer 24.10.2022 4,1k

Będzie więcej pociągów z Torunia do Sierpca. „Frekwencja jest dobra”
Stacja Sierpcfot. Lichen99, lic. CC BY-SA 3.0
Samorządy województw kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego planują zwiększyć liczbę połączeń na międzywojewódzkiej trasie z Torunia do Sierpca. Pociągi zaczęły tam kursować po dłuższej przerwie niespełna rok temu. Rozwój oferty jest uzasadniany wysoką frekwencją.
W grudniu zeszłego roku po półtorarocznej przerwie wznowione zostało kursowanie pociągów regionalnych pomiędzy Toruniem a Sierpcem. Organizator przewozów, samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, wstrzymał je wcześniej z powodu pandemii koronawirusa. Władze regionu twierdzą, że potoki podróżnych udało się odbudować, i zapowiadają zwiększenie liczby kursów. Zmiany wejdą w życie wraz z początkiem obowiązywania nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów, a więc w połowie grudnia - o ile w końcu zostaną podpisane umowy z przewoźnikami.

– Między Toruniem a Sierpcem z miesiąca na miesiąc podróżuje coraz więcej osób – mówi Aneta Jędrzejewska, członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dodaje, że od momentu wznowienia obsługi połączeń na linii nr 27 przewiezionych zostało ponad 81 tys. pasażerów. Przekłada się to na średnio 30 – 40 osób na kurs (dziennie realizowane są trzy odjazdy każdym z kierunków).

Dwie dodatkowe pary kursów dziennie

Już za około dwa miesiące kursów z Torunia do Sierpca i z powrotem ma być więcej. Dokumentacja przetargowa w postępowaniu na wybór operatora wskazuje, że licząc kursy w obu kierunkach łącznie, ma być ich nie mniej niż dziewięć i nie więcej niż jedenaście. Założenia władz regionu przyjęte podczas konstrukcji rozkładu spełniają te założenia, bo planowane jest pięć par połączeń. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego otrzymał już wstępną akceptację tego planu ze strony swojego odpowiednika z Mazowsza, który współfinansuje obsługę trasy.

Porozumienie między regionami jest blisko

– Samorząd województwa mazowieckiego wyraził wolę finansowania kursów na sześciokilometrowym odcinku od Sierpca do granicy województw w nowym rozkładzie jazdy – poinformowała nas przedstawicielka UMWKP. Trwają szczegółowe konsultacje w tej sprawie. Należy jednak spodziewać się ostatecznego porozumienia samorządów, bo kwestia obsługi połączeń z Torunia do Sierpca nigdy nie była przedmiotem sporu między regionami.

W nowym grafiku połączeń nie zaplanowano natomiast nowych relacji czy innych istotnych zmian. Oferta będzie znacznie szersza niż przed zawieszeniem ruchu w 2020 r. Wówczas w rozkładzie jazdy był bowiem tylko jeden kurs z Torunia do Sierpca oraz dwa w relacjach krótszych – do Lipna i Skępego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony