Partnerzy serwisu:

Będzie odbudowa linii Chorzów – Brzeziny Śl.? Szlak zamieniony w ścieżkę turystyczną

Kasper Fiszer 19.04.2020 139

Będzie odbudowa linii Chorzów – Brzeziny Śl.? Szlak zamieniony w ścieżkę turystyczną
Linia nr 134 w Radzionkowiefot. Adrian Tync, lic. CC BY-SA 4.0
Zaledwie siedem lat po rozbiórce fragmentu linii nr 145 PKP PLK rozważają jej odbudowę. Część trasy została jednak zaadaptowana na teren kompleksu edukacyjno-rozrywkowego. Jak zapewnił nas zarządca infrastruktury, użyczenie miejsca po torowisku lokalnemu samorządowi miało charakter czasowy i nie przeszkodzi w przeprowadzeniu ewentualnej inwestycji.
W 2013 r. po fali kradzieży niespełna ośmiokilometrowy fragment linii kolejowej nr 145 z Chorzowa Starego do Brzezin Śląskich został rozebrany. Zarządca infrastruktury, którym do końca pozostało PKP PLK, użyczył teren lokalnemu samorządowi. Ten wykorzystał go do stworzenia kompleksu turystycznego na terenie o charakterze postindustrialnym. Spółka rozważa jednak możliwość ponownego wykorzystania trasy do prowadzenia ruchu towarowego.

Tpwarowa obwodnica GOP

PLK ogłosiły bowiem przetarg na przygotowanie studium wykonalności dużej inwestycji, która miałaby objąć przede wszystkim odcinek Katowice-Zawodzie – Mysłowice – Sosnowiec-Jęzor (plan zakłada dobudowę pary torów aglomeracyjnych), ale i odcinki o charakterze obwodnicy GOP w osi Katowice-Muchowiec – Chorzów Stary – Piekary Śląskie-Szarlej – Radzionków. – W skład tego zadania wchodzi linia 145 Chorzów Stary – Radionków – mówi Katarzyna Głowacka z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Dodaje, że prace studyjne są przewidziane na lata 2020 – 2023.

Zlecane opracowanie ma pozwolić na określenie zakresu działań, ma przynieść też odpowiedź na pytanie o kierunki rozwoju infrastruktury na wspomnianych odcinkach. – Ostateczna decyzja o realizacji projektu będzie uzależniona m.in. od dostępności środków finansowych – zastrzega przy tym nasza rozmówczyni. Wykonawca studium będzie musiał przygotować wstępny kosztorys i wskazać, jaki konkretnie efekt przyniosłoby poniesienie danych nakładów finansowych.

PLK: Nie ma przeszkód do odbudowy torów

Czy jednak wobec zagospodarowania terenu pokolejowego przeprowadzenie odbudowy byłoby w ogóle możliwe? Z informacji przekazanych nam przez PKP PLK wynika, że udostępnienie terenu na cele związane z projektem edukacyjno-rekreacyjnym jest jedynie czasowe. – Realizacja projektu, w wyniku którego powstało centrum przyrodniczo-krajoznawcze „Żabie Doły”, nie ma wpływu na ewentualne przywrócenie linii kolejowej do eksploatacji – poinformowały służby prasowe zarządcy infrastruktury.

Magdalena Głowacka przypomina przy tym dotychczasową historię ruchu na linii nr 145. – W latach 60. i 70. zeszłego stulecia stopniowo zanikał ruch pasażerski. Później zanikał zaś ruch towarowy. W 2012 r. ostatecznie pociągi przestały kursować na odcinku od Chorzowa Starego do Brzezin Śląskich – podsumowuje.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony