Partnerzy serwisu:

Będzie kolejny konkurs na dofinansowanie projektów kolejowych?

Witold Urbanowicz/Jakub Madrjas 04.04.2018 2,6k

Będzie kolejny konkurs na dofinansowanie projektów kolejowych?
Fot. Dariusz Żaruk, SM42.pl
Centrum Unijnych Projektów Transportowych rozstrzygnęło konkursy na dofinansowanie projektów kolejowych. Nie wszystkie jednak projekty spełniły wymogi i sporo środków pozostaje nierozdysponowanych. – Wszystko wskazuje na to, że ogłosimy jeszcze jedno postępowanie konkursowe – by ci, którzy nie dopełnili wszystkich formalności mieli drugą szansę – wskazuje Witold Słowik, wiceminister infrastruktury i rozwoju.
W lutym CUPT przyznał aż 1,2 mld zł na dofinansowanie 10 projektów związanych z zakupem taboru w ramach projektów związanych z obsługą sieci TEN-T. Dofinansowanie otrzymał duży projekt taborowy PKP Intercity - dzisiaj podpisano już umowę w tej sprawie. Środków nie otrzymał drugi z projektów przewoźnika – na unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw – który wyceniony był na 953 mln zł. Dofinansowania nie dostał też mniejszy projekt Kolei Mazowieckich zakładający dostawy sześciu pięcioczłonowych ezt-ów, którego wartość wynosi 159 mln zł.

W puli na projekty taborowe TEN-T do wykorzystania wciąż pozostaje ok. 250 mln zł – i to pomimo wcześniejszego przesunięcia środków na bliźniaczy konkurs dotyczący taboru do obsługi linii kolejowych poza siecią TEN-T. Do tego w trzecim konkursie, dotyczącym infrastruktury, dofinansowania nie otrzymał m. in. projekt odbudowy linii na lotnisko w Katowicach oraz Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna wraz z połączeniem do lotniska w Jasionce. To kolejne 400 milionów, które na razie nie zostaną wykorzystane.

Błędy przy składaniu wniosków

Skąd taki problem z rozdysponowaniem środków? – Procedura konkursowa ma swoje wymogi, jest bardziej restrykcyjna niż w przypadku projektów zidentyfikowanych. Łatwiej jest popełnić błąd i nieprecyzyjne zinterpretować przepisy – twierdzi Przemysław Gorgol, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

– Jest zdecydowana poprawa – w porównaniu do poprzedniej perspektywy – w zakresie realizacji projektów kolejowych. Niestety, beneficjenci popełnili błędy przy składaniu wniosków. Mamy wymagające procedury i zależy nam, by były one przejrzyste i transparentne – dodaje Witold Słowik, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Nowy konkurs prawdopodobny

W tej chwili nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje jak wykorzystać dostępną pulę środków - a jest to około 650 milionów złotych. Zarówno PKP Intercity, jak i PKP PLK i województwo podkarpackie zapowiedziały odwołania od wyników konkursu. – Musimy zakończyć postępowania odwoławcze. Jeśli zostaną jakieś środki, to ministerstwo inwestycji i rozwoju podejmie decyzję co dalej – mówi Gorgol.

Najpewniej wolne fundusze wciąż będą przeznaczone na dofinansowanie projektów kolejowych.  Według "Gazety Wyborczej", we wrześniu tego roku ogłoszony zostanie nowy konkurs, ale decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. – Wszystko wskazuje na to, że ogłosimy jeszcze jedno postępowanie konkursowe – by ci, którzy nie dopełnili wszystkich formalności mieli drugą szansę – przyznaje jednak Witold Słowik. Jak dodaje, na ogłoszenie nowego konkursu potrzeba ok. trzech miesięcy.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony