Partnerzy serwisu:

Będą zmiany w ustawie o transporcie kolejowym. Największe od 2003 roku

inf. pras. 20.07.2016 207

Będą zmiany w ustawie o transporcie kolejowym. Największe od 2003 roku
Będą zmiany w ustawie o transporcie kolejowym. Największe od 2003 rokuFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa.
Projektowana nowelizacja dostosowuje polskie prawo do europejskich przepisów dotyczących transportu kolejowego. W związku ze zmianą znaczenia podstawowych pojęć, takich jak infrastruktura kolejowa, linia kolejowa czy bocznica kolejowa, ustawa będzie stanowić największa zmianę przepisów od 2003 roku, w którym weszła w życie ustawa o transporcie kolejowym.

– Projekt przewiduje wyodrębnienie nowej grupy obiektów, tzw. obiektów infrastruktury usługowej, w stosunku do których stosowane będą szczególne zasady udostępniania i pobierania opłat za korzystanie z nich. Wprowadzono poprawki i uzupełnienia do obowiązujących zasad udostępniania infrastruktury kolejowej, w tym umożliwiono szerszej grupie podmiotów (np. organizatorom publicznego transportu zbiorowego) zamawiania tras pociągów – informuje biuro prasowe rządu.

W projekcie wprowadzono definicję stacji kolejowej oraz dworca kolejowego. Będą one udostępniane nieodpłatnie podróżnym, natomiast przewoźnikom kolejowym odpłatnie. Będzie to dotyczyło wyłącznie udostępniania powierzchni przeznaczonych do obsługi podróżnych, oraz powierzchni do umieszczania informacji handlowych (zatrzymywanie się pociągu przy stacji pasażerskiej nie oznacza konieczności korzystania z usług świadczonych przewoźnikom na stacji pasażerskiej). Projekt przewiduje także wzmocnienie niezależności i kompetencji Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

– W zakresie finansowania infrastruktury kolejowej przewidziano opracowanie programu wieloletniego, który będzie określać zadania dla zarządców infrastruktury (np. standardy jakościowe) w okresie jego obowiązywania oraz wynikającą z tych zadań wysokość środków finansowych przewidzianych na ich realizację. Przyjęcie programu ma spowodować, że zmodernizowane linie nie będą ulegały przedwczesnej degradacji, a efekty inwestycji będą rozwijane. Ponadto ustawa ma chronić przed wyłączeniem z eksploatacji linii niższych kategorii.

Konsultacje dotyczące zmian w ustawie prowadzone były na początku roku. O tym czego dotyczyły i jakie zagadnienia wysunęły się na pierwszy plan piszemy tutaj.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony