Partnerzy serwisu:

PKP PLK przebudują linię 221 z Olsztyna do Dobrego Miasta. Rusza przetarg

inf. pras. 30.05.2019 3,1k

PKP PLK przebudują linię 221 z Olsztyna do Dobrego Miasta. Rusza przetarg
fot. PKP PLK
Wygodne perony i krótszy czas przejazdu pociągiem dzięki przebudowie linii Gutkowo – Dobre Miasto (nr 221). PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg szacowany na ponad 120 mln zł na prace, które zwiększą możliwości kolei w województwie warmińsko-mazurskim. Rewitalizacja linii nr 221 to projekt zaplanowany w ramach RPO województwa warmińsko-mazurskiego.
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły postępowanie przetargowe na zaprojektowanie i realizację projektu związanego z przebudową trasy kolejowej z Gutkowa do Dobrego Miasta w ramach projektu rewitalizacji linii kolejowej do Braniewa. Wartość opracowania całego projektu i wykonania robót oszacowano na ponad 120 mln zł.

Szybsze podróże, nowe przystanki, wygodniej na peronach


– Poprawi się standard obsługi podróżnych na stacji w Gutkowie i Dobrym Mieście oraz przystankach Bukwałd, Cerkiewnik i Swobodna. Zmodernizowane perony będą wygodniejsze i wyższe. Każdy zostanie wyposażony w wiaty, ławki i funkcjonalne oświetlenie. Poprawi się oznakowanie i informacja o kursowaniu pociągów. Obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Zostanie znacznie skrócony czas dojazdu do Olsztyna. Będzie to kolejny element budowy kolei aglomeracyjnej – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

Lepsze warunki do przewozu towarów

Na linii planowana jest kompleksowa wymiana torów na ponad 20 km i rozjazdów – ważnych elementów odpowiadających za sprawny przejazd pociągów. Na trasie zlikwidowane będą ograniczenia prędkości – obecnie nawet do 30 km/h. Pociągi pasażerskie znacznie przyśpieszą i pojadą z prędkością do 100 km/h. W efekcie skróci to czas podróży pomiędzy Olsztynem a Braniewem. Poprawią się również warunki do przewozu ładunków – składy towarowe pojadą 70 km/h. Pociągi będą mogły być dłuższe i cięższe, dzięki czemu w efekcie przewiozą więcej ładunku.

Wyższy poziom bezpieczeństwa i sprawny przejazd pociągów będzie po budowie nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji w Gutkowie. Podobne efekty będą również po przebudowie 9 przejazdów kolejowo-drogowych. Rewitalizacja obejmie w sumie 55 obiektów inżynieryjnych, m.in. mosty, przepusty i wiadukty kolejowe.

Realizacja projektu przewidziana jest w formule „Projektuj i Buduj”. Podpisanie umów planowane jest w IV kwartale 2019 roku, a zakończenie robót pod koniec 2021 roku.

Z nowych przystanków także w Olsztynie

Planowane prace na odcinku z Gutkowa do Dobrego Miasta będą kontynuacją zaplanowanej w tym roku modernizacji trasy z Olsztyna Głównego do Gutkowa. W II połowie roku wykonawca rozpocznie wymianę torów. W ramach prac powstaną w mieście nowe przystanki – Olsztyn Redykajny i Olsztyn Likusy. Dobudowany zostanie drugi peron Olsztyn Śródmieście. Nowe obiekty zapewnią lepszy dostęp do kolei w regionie oraz wygodne podróże w codziennych dojazdach pociągiem do pracy czy szkoły.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony