Partnerzy serwisu:

Będą podwyżki w DB Cargo Polska, ale spór trwa

Jakub Madrjas 22.02.2023 3,8k

Będą podwyżki w DB Cargo Polska, ale spór trwa
zdjęcie ilustracyjnefot. DB Cargo Polska
W DB Cargo Polska uzgodnione zostały podwyżki płac zasadniczych na 2023 rok z większością związków zawodowych. Porozumienia nie podpisała część związków działających w spółce. Związek Zawodowy Maszynistów jest w trybie sporu zbiorowego z pracodawcą.
Jak podaje w komunikacie DB Cargo, 20 stycznia w wyniku negocjacji pomiędzy Pracodawcą a Stroną Społeczną uzgodnione zostały podwyżki płac zasadniczych na rok 2023. "Rozmowy toczyły się w atmosferze troski o sytuację pracowników, stabilność zatrudnienia oraz utrzymanie równowagi ekonomicznej firmy. Choć perspektywy średnio i krótkoterminowe dla polskiej gospodarki są trudne do przewidzenia i jesteśmy świadomi ryzyka zbliżającej się recesji, biorąc pod uwagę oczekiwania Strony Społecznej, uzgodniliśmy, że w tym roku wcześniej niż w latach poprzednich, podwyżki będą wdrożone 1 kwietnia. Z dniem tym nastąpi wzrost budżetu wynagrodzeń zasadniczych o około 11%, czyli średnio 650 zł brutto w przeliczeniu na pracownika.  Wynegocjowana kwota to duży sukces wychodzący naprzeciw oczekiwaniom pracowników, biorąc pod uwagę możliwości finansowe firmy i sytuację na rynku logistyki kolejowej" - podała spółka.

Jak poinformował "Rynek Kolejowy", Międzyzakładowy Związek Zawodowy Maszynistów, w spółce obecnie funkcjonuje 11 związków zawodowych. Porozumienia nie podpisały cztery z nich, z czego Związek Zawodowy Maszynistów MZZMiPK należący do ZZM wszedł w spór zbiorowy z pracodawcą i wystąpił do pozostałych organizacji o dołączenie do niego. Mariusz Karmański, przewodniczący Koła Związku w DB Cargo Polska stwierdza przy tym że organizacje, które podpisały porozumienie nie reprezentują wszystkich pracowników. Dodaje również, że część z 650 zł podwyżki ma być przyznawana uznaniowo. 

Związkowcy z MZZM żądają zwiększenia podwyżki uposażenia zasadniczego. Postulaty prowadzone w trybie w sporu zbiorowego nie ograniczają się do płac – związkowcy żądają też zmian organizacyjnych. Rokowania w trybie sporu zbiorowego mają odbyć się w przyszłym tygodniu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony