Partnerzy serwisu:

Będą nowe przystanki kolejowe. W Grudziądzu i Tucholi

Redakcja/inf. pras. 07.01.2023 2,2k

Będą nowe przystanki kolejowe. W Grudziądzu i Tucholi
fot. PKP PLK
W ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” mają powstać zupełnie nowe przystanki w Grudziądzu i Tucholi. Jak informują PKP PLK, spółka właśnie podpisała umowę na wykonanie dokumentacji oraz prac budowlanych odnośnie tych przystanków. Przebudowę przejdzie także przejście podziemne w Nakle nad Notecią. Całość wspomnianych prac ma kosztować około 26 milionów złotych. 
Dzięki rządowemu programowi przystankowemu Grudziądz ma uzyskać aż trzy nowe przystanki kolejowe, a więc Grudziądz Rządz, Grudziądz Centrum i Grudziądz Tuszewo. Szerzej piszemy o tym w tym miejscu. Teraz budowa dwóch z nich stanie się faktem. PKP PLK poinformowały bowiem o tym, że spółka podpisała umowę na wykonanie przystanków Grudziądz Rządz i Grudziądz Centrum.

Dwa nowe przystanki w Grudziądzu

Jak napisał narodowy zarządca infrastruktury, nowy przystanek Grudziądz Rządz (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork) ułatwi podróże w kierunku Torunia. Jednokrawędziowy peron powstanie w pobliżu skrzyżowania z ul. Południową i drogą krajową nr 55. Zakończenie prac planuje się w połowie 2024 r. Natomiast przystanek Grudziądz Centrum (linia kolejowa nr 208 Działdowo – Chojnice) zwiększy dostęp do kolei na trasie do Bydgoszczy. Peron zostanie zbudowany w rejonie wiaduktu drogowego w ciągu ul. Chełmińskiej. Zakończenie prac planowane jest do końca 2023 r.

Przystanki w Grudziądzu powstaną za kwotę ponad 5 mln zł netto.

Tuchola z nowym przystankiem

Ponadto PKP PLK rozstrzygnęły też przetarg na budowę kolejnego przystanku, a więc Tuchola Rudzki Most na linii kolejowa nr 208.  Peron powstanie za sumę 2,2 mln zł netto przy skrzyżowaniu z ul. Międzylesie. Planowane oddanie przystanku do użytku do końca 2023 r.

Na peronach zamontowane będą wiaty i ławki oraz tablice informacyjne. Będzie jaśniejsze oświetlenie, a dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania powstaną ścieżki naprowadzające i pochylnie.

Rozbudowa przejścia podziemnego w Nakle

Na stacji Nakło nad Notecią (linia kolejowa nr 18 Kutno – Piła Główna) przejście podziemne zostanie wydłużone i przebudowane. Dzięki realizacji zadania budynek dworca oraz perony połączone zostaną z ul. Nową i parkingiem Park & Ride. Przebudowa zapewni integrację różnych środków transportu oraz ułatwi dostęp do kolei podróżnym dojeżdżającym na stację samochodami, komunikacją publiczną oraz rowerami. W ramach prac planuje się również m. in. budowę dwóch wind na wejściach do przejścia oraz platform przyschodowych na wejściach na perony nr 1 i 2, które ułatwią dostęp do kolei podróżnym o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wiaty peronowe oraz zadaszenia nad wejściami na perony zostaną wyremontowane. Zamontowane zostanie nowe oświetlenie w przejściu podziemnym i na peronach stacji. Zakończenie inwestycji planowane jest w II kwartale 2024 r. Koszt prac wyniesie 18,9 mln zł netto.

Program przystankowy w województwie kujawsko-pomorskim

Rządowy program na terenie woj. kujawsko – pomorskiego obejmuje 11 lokalizacji na liście podstawowej. Oprócz wyżej wymienionych to także m. in. modernizacja przystanku Grzybno oraz budowa nowych przystanków Trzeciewnica i Grudziądz Tuszewo. Na liście rezerwowej znajdują się 3 lokalizacje.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony