Partnerzy serwisu:

Będą kolejne wagony Combo. Czy zostaną zmienione? [aktualizacja]

Michał Szymajda 04.01.2023 4,5k

Będą kolejne wagony Combo. Czy zostaną zmienione? [aktualizacja]
Fot. PKP Intercity
PKP Intercity zamierza kupić kolejne wagony Combo, przystosowane do przewozu rowerów, osób z niepełnosprawnościami (w tym na wózkach), a także z przedziałami konduktorskimi i dla rodzin. Nie wiemy jeszcze, czy spółka zdecyduje się na zmiany w stosunku do już dostarczonych wagonów.
PKP Intercity potwierdziło w rozmowie z „Rynkiem Kolejowym”, że proces przebudowy wagonów pasażerskich na takie, które spełniają oczekiwania różnych grup podróżnych o specyficznych potrzebach nie zakończył się. Do tej pory w Pesie zlecono modernizację sześćdziesięciu wagonów serii 111A wyprodukowanych w końcu lat 80. do standardu Combo (projekt realizowany był z opóźnieniem). Wygląda na to, że będzie ich znacznie więcej.

– PKP Intercity, w ramach realizowanej strategii inwestycyjnej, w perspektywie najbliższych 7 lat, planuje poddać modernizacji 95 wagonów na wagony Combo – napisało biuro prasowe.

Będą zmiany w kolejnych wagonach?

Zapytaliśmy też przewoźnika o to, czy przed wprowadzeniem do ruchu kolejnych wagonów tego typu przejdą one zmiany postulowane przez użytkowników. W toku eksploatacji okazało się, że do produktu idealnego wiele im brakuje. Problemem okazały się np. trudne w obsłudze rampy dla osób niepełnosprawnych, problematyczny mechanizm automatycznego zamykania toalety, trudne w użytkowaniu wieszaki na rowery czy mało komfortowe fotele zarówno w przestrzeni otwartej, jak i w przedziałach. W niektórych egzemplarzach wagonów źle zamontowano włączniki/wyłączniki prądu w przedziałach dla rodzin, co skutkowało załączeniem energii w kontaktach w pozycji „wyłącz”. Bardzo długo trwało opanowanie wyświetlaczy informacji pasażerskiej przez załogi, a do dziś wagony nie doczekały się automatów do sprzedaży przekąsek i napojów i nic nie wskazuje na to, że zmieni się to prędko. Na pochwałę zasługują za to ciche wózki, które sprawiają, że podróż wagonem jest bardzo cicha.

– Kwestie rozwiązań technicznych zastosowanych w pojazdach będą przedmiotem szczegółowych ustaleń z podmiotem, któremu zostanie zlecona realizacja modernizacji – napisało biuro prasowe PKP Intercity.

[aktualizacja] Zapytanie o warunki dostaw 50 wagonów

Z początkiem stycznia PKP Intercity opublikowało zaproszenie do złożenia informacji dotyczącej warunków wykonania naprawy na 5-tym poziomie utrzymania wraz z modernizacją oraz wykonania naprawy na 3-cim poziomie utrzymania 50 wagonów osobowych z typu 112A w odmianach (Ah, Am, Ap) do standardu wagonów 111A-30 Combo. Oznacza to, że do tego standardu miałoby być zmodernizowanych 50 wagonów pierwszej klasy nie będących obecnie w eksploatacji.

W zapytaniu ofertowym znajdują się dwie istotne informacje. Po pierwsze, to producent wagonów miałby zadbać o to, by pojawiły się w nich automaty z przekąskami i kawą, po drugie termin dostaw pierwszych wagonów wskazano na "IV kwartał 2024 roku". 

Termin składania informacji upływa 13.01.2023 o godzinie 12.00. Co ważne - w tej chwili PKP Intercity nie posiada zewnętrznego finansowania na zakup wskazanych wagonów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony