Partnerzy serwisu:

Będą Dolnośląskie Koleje Aglomeracyjne, będą pociągi do Jelcza [mapa połączeń]

Michał Szymajda 01.12.2021 5,3k

Będą Dolnośląskie Koleje Aglomeracyjne, będą pociągi do Jelcza [mapa połączeń]
Wnętrze dolnośląskie hybrydy, która pojedzie do Jelczafot. Jakub Rösler
Zarząd województwa dolnośląskiego podpisał dziś porozumienie z przedstawicielami gmin Wrocław, Czernica i Jelcz-Laskowice. Dzięki temu 12 grudnia ruszą Dolnośląskie Koleje Aglomeracyjne. Przez gminy, które dopłacą do projektu, przejedzie 7 par pociągów, które, zatrzymując się w nich, dotrą do Jelcza. Jest to możliwe dzięki zakończeniu remontu linii 292 i szeregu kroków, które podjął samorząd województwa i Koleje Dolnośląskie.
Transport kolejowy jest ważnym elementem w układach komunikacyjnych dużych miast, a potrzebę utworzenia kolei aglomeracyjnych, oprócz samorządów, zauważa w ostatnim czasie wiele środowisk obywatelskich. Dzisiejsze porozumienie jest efektem licznych konsultacji prowadzonych przez marszałka Cezarego Przybylskiego zarówno z samorządowcami, ale także przedstawicielami ruchów miejskich m.in. Akcji Miasto i Bezpartyjny Wrocław.

– Od wielu lat trwa dyskusja na temat powstania Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej. Wspólnie z dolnośląskimi gminami dążymy do tego, aby ten plan zrealizować. Często kursujące pociągi kolei aglomeracyjnej będą ważnym uzupełnieniem połączeń regionalnych – powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Najpierw 7, później 15 pociągów

Ostatecznie samorządy lokalne przystały na propozycję przedstawioną przez marszałka co do zasad funkcjonowania i finansowania połączeń pasażerskich na linii kolejowej Jelcz-Laskowice przez Czernicę do Wrocławia. Pasażerowie pojadą na tej trasie nowym pociągiem hybrydowym Kolei Dolnośląskich, na co wyraziło zgodę Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Według przyjętych zasad połączenie do końca roku będzie finansowane przez samorząd województwa. Natomiast od stycznia roku 2022 połowę kosztów pokryje województwo, a druga połowa zostanie podzielona pomiędzy samorządy, przez które przechodzi trasa – proporcjonalnie do długości linii w poszczególnych gminach. Zgodnie z umową we wrześniu przyszłego roku liczba kursów zostanie podwojona do 15 par każdego dnia, co w efekcie umożliwi stworzenie gęstszej siatki połączeń, zwłaszcza w godzinach szczytu.Wspólny sukces samorządowców

– Bardzo się cieszę, że budujemy kolej aglomeracyjną na Dolnym Śląsku. Mam wielką nadzieję, że już po uruchomieniu linii kolejowej do Świdnicy przez Sobótkę oraz po uruchomieniu linii do Piławy Górnej przez Niemczę i Łagiewniki, również na tych trasach mieszkańcy będą mieli możliwość regularnego, częstego dojeżdżania do Wrocławia, a kolej aglomeracyjna będzie się rozwijała w kierunku południowym – w kierunku Sudetów – podsumowuje Grzegorz Macko, radny sejmiku.

– Dziękuję wszystkim, którzy stoją za tym samorządowym sukcesem. To jest nasz wspólny sukces, do którego doprowadziło nas wiele rozmów i wiele lat różnych inwestycji. Rozszerzamy naszą umiejętność tworzenia tego bardzo skomplikowanego mechanizmu, jakim jest rozwijanie sieci połączeń na poziomie metropolii wrocławskiej – mówił Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

– W imieniu mieszkańców dziękuję marszałkowi i zarządowi województwa. Jesteśmy pierwszą gminą w Polsce pod względem wysokości współczynnika migracji i wiele osób mieszkających w naszej gminie dojeżdża codziennie do Wrocławia. To połączenie aglomeracyjne z pewnością to ułatwi. Życzymy kolejnych takich otwieranych linii – mówi Włodzimierz Chlebosz, wójt gminy Czernica.

Więcej na temat pociągów do Jelcza piszemy tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony