Partnerzy serwisu:

Bardzo dobry miesiąc PKP Cargo

inf. pras oprac. JM 02.08.2021 3,7k

Bardzo dobry miesiąc PKP Cargo
Fot. PKP Cargo
Grupa PKP Cargo w czerwcu 2021 roku wykazała znaczący wzrost przewozów w ujęciu zarówno masy towarowej, jak i pracy przewozowej. Przewoźnik podkreśla, że odrabia straty jeśli chodzi o udział w rynku. 
PKP Cargo traciło udziały w rynku od ponad dwóch lat. Przełamanie trendu nastąpiło w kwietniu - przewoźnik wprawdzie przewiózł mniej towarów niż rok wcześniej, ale dynamika spadku była mniejsza niż u konkurencji. Teraz PKP Cargo informuje o przewozach w czerwcu 2021 roku - i wyniki są dobre. Grupa PKP Cargo przetransportowała 7,6 mln ton towarów, co oznacza wzrost aż o 17,9 proc. rok do roku. W tym czasie Grupa odnotowała wzrost zrealizowanej pracy przewozowej o +13,8 proc. r/r do poziomu 1,9 mld tkm.

Jak podkreśla przewoźnik, reszta przewoźników odnotowała łącznie wzrost masy ładunków o 11,3 proc., a pracy przewozowej o 10,1 proc. W konsekwencji, w czerwcu 2021 roku udziały rynkowe Grupy PKP Cargo wyniosły 39,3 proc. według masy towarowej (+1,4 p.p. r/r) oraz 42,4 proc. według pracy przewozowej (+0,8 p.p. r/r). Warto też pamiętać, że  strategia przewoźnika zakłada wzrost udziałów w rynku z 50% do 65% do 2023 roku

Wzrosły przewozy masowe


Jak czytamy w komunikacie, w porównaniu z czerwcem 2020 roku wzrosły przewozy grupy PKP Cargo realizowane w segmentach: węgiel kamienny (+15,9 proc.), kamień, żwir i wapno (+24,5 proc.), metale i wyroby (+48,0 proc.), koks i węgiel brunatny (+60,7 proc.), nawozy sztuczne (+46,6 proc.) oraz artykuły chemiczne (+19,3 proc.).

– W czerwcu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, widać przede wszystkim odbicie na rynku transportu towarów masowych, co ma związek z tym, że rok temu w czasie lockdownu to właśnie ten segment dotknęły największe spadki przewozów – tłumaczy Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo cytowany w komunikacie.

Lepsze półrocze


Jak podsumowuje przewoźnik, w okresie styczeń-czerwiec Grupa PKP Cargo przewiozła 44,4 mln ton towarów (+12,9 proc. r/r), a wykonana praca przewozowa wyniosła 11,1 mld tkm (+10,8 proc. r/r). Tym samym w całym pierwszym półroczu 2021 roku Grupa PKP Cargo przetransportowała 39,1 proc. masy ładunków (+0,7 p.p. r/r) wykonując przy tym 42,6 proc. pracy przewozowej (+0,4 p.p. r/r) całego rynku przewozów towarów koleją w Polsce. Na całym rynku kolejowym w pierwszym półroczu 2021 roku koleją przewieziono bowiem łącznie 113,6 mln ton towarów (+10,8 proc. r/r), a wykonana przez kolej praca przewozowa wyniosła 26,1 mld tkm (+9,8 proc. r/r).

Jak czytamy, w czerwcu 2021 roku koniunktura w krajowym sektorze przemysłowym pozostawała bardzo dobra, a wzrost produkcji r/r odnotowano aż w 32 z 34 wyszczególnianych przez GUS gałęzi przemysłu, w tym w szczególności w działach kluczowych z punktu widzenia potencjalnych przewozów Grupy PKP Cargo, jak produkcja metali, wyrobów z metali, chemikaliów i wyrobów chemicznych, koksu, drewna i wyrobów z drewna, automotive czy wydobyciu węgla kamiennego. W rezultacie również rynek kolejowych przewozów towarowych w Polsce odnotował silny wzrost transportowanych wolumenów.

– PKP Cargo obsługuje przede wszystkim przemysł i dlatego dobra koniunktura w tej gałęzi gospodarki przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na usługi transportowe. Wszystko wskazuje na to, że wzrost gospodarczy będzie kontynuowany. To otwiera szansę na utrzymanie się w dłuższym okresie wzrostów przewozów na rynku kolejowym – mówi prezes Czesław Warsewicz.

Przewoźnik podsumowuje, że rynek kolejowych przewozów towarowych w Polsce pozostawał w silnym trendzie wzrostowym r/r, a wolumen przetransportowanych ładunków wyniósł 19,3 mln ton (+13,8 proc. r/r). Jednocześnie wolumen przewozu w wartościach bezwzględnych obniżył się względem poprzedniego miesiąca (-2,3 proc. m/m) i ukształtował na najniższym poziomie od lutego 2021 roku. Wykonana przez rynek praca przewozowa wyniosła 4,5 mld tkm, tj. znacząco wzrosła względem analogicznego okresu 2020 roku (+11,6 proc. r/r) oraz spadła w ujęciu miesiąc do miesiąca (-2,4 proc. m/m).

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony