Partnerzy serwisu:

Bankructwo Kolei Rosyjskich. To efekt sankcji Zachodu

Jakub Madrjas 13.04.2022 9,8k

Bankructwo Kolei Rosyjskich. To efekt sankcji Zachodu
fot. Artem Svetlov, Flickr
Koleje Rosyjskie RŻD nie zapłaciły odsetek od wyemitowanych przez siebie obligacji denominowanych w dolarach. Zostały związku z tym uznane za bankruta; same tłumaczą, że nie mogą zapłacić ze względu na sankcje.
W poniedziałek (11 kwietnia) Komitet ds. Ustalania Wartości Kredytowych Instrumentów Pochodnych EMEA (CDDC), w którego skład wchodzą największe banki inwestycyjne, ogłosił, że Koleje Rosyjskie (RŻD) miały spłacić odsetki od obligacji do 14 marca, jednak płatność nie została uregulowana. Z tego powodu rosyjskiego przewoźnika uznano, za "niewypłacalnego". RŻD tłumaczą, że nie są bankrutem i chciały uiścić opłatę, ale "nie są w stanie tego zrobić z powodów prawnych". 

Bankructwo RŻD to zły sygnał dla Rosji

– RŻD nie zapłaciły odsetek od wyemitowanych przez siebie obligacji denominowanych w dolarach, co oznacza bankructwo przedsiębiorstwa – nie ma wątpliwości ekonomista SGH Jakub Karnowski, były prezes PKP SA, a obecnie członek rady nadzorczej Kolei Ukraińskich. – Rosjanie tłumaczą się, że z powodu sankcji nie maja możliwości przelania odsetek, ale to wydaje się być wymówka – uważa.

Serwisy ekonomiczne donoszą, że to pierwszy przypadek, w którym zakwestionowano rosyjskie instrumenty dłużne; może to zapowiadać problemy finansowe całego państwa. Koleje Rosyjskie, bezpośrednio wspierające wysiłek wojenny, są na liście sankcyjnej od pierwszych dni wojny. Z drugiej strony, mimo apeli Ukrzaliznyci (UZ) w dalszym ciągu trwa częściowa współpraca międzynarodowa z RŻD.

Pociągi w Rosji nie staną z braku pieniędzy


Jak tłumaczy "Rynkowi Kolejowemu" Karnowski, odcięcie od źródeł finansowych nie spowoduje, że RŻD będą mieć jakieś bieżące problemy w krótkim czy nawet średnim okresie. Szczególnie w sytuacji wojennej można być pewnym, że pociągi nie staną, a kolejarze dostaną pensję – choćby z budżetu Federacji.

– W praktyce RŻD nie będą mogły wyemitować nowego długu, gdyż cena takiego długu, ze względu na ryzyko, byłaby nieakceptowalna dla emitenta – tłumaczy Karnowski. Można w związku z tym zakładać, że bankructwo w pierwszej kolejności odbije się na inwestycjach rosyjskiego giganta.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony