Partnerzy serwisu:

„Bankomaty” nie otrzymały absolutorium. Karnowski: To polityczna decyzja

Jakub Madrjas 01.07.2016 619

„Bankomaty” nie otrzymały absolutorium. Karnowski: To polityczna decyzja
Fot. PKP SA
Były zarząd PKP SA kierowany przez Jakuba Karnowskiego nie otrzymał absolutorium za ubiegły rok. Podobnie stało się w przypadku PKP Intercity i PKP PLK. Powodem jest „negatywna ocena pracy”.
Jak potwierdza „Rynkowi Kolejowemu” Jolanta Kuczyńska, dyrektor biura komunikacji PKP SA, obradujące wczoraj Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKP Intercity zdecydowało o nieudzieleniu absolutorium byłym Członkom Zarządu oraz Rady Nadzorczej PKP Intercity za rok 2015. – Nieudzielenie absolutorium wynika z negatywnej oceny pracy byłych organów spółki oraz braku stosownych rekomendacji Rady Nadzorczej PKP Intercity – tłumaczy Kuczyńska.

Dzień wcześniej absolutorium od Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa za rok obrotowy 2015 nie otrzymał były zarząd PKP SA oraz były zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe. Dla obu decyzji podano identyczne wytłumaczenie jak w przypadku PKP IC. Niestety, MIB nie przedstawia dalszych informacji w tej sprawie. 

Poprzednie zarządy spółek kolejowych, ze względu na przeszłość większości ich członków w sektorze finansowym, kolejarze nazywali „bankomatami”. Były one bardzo negatywnie oceniane przez obecnego ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Jakub Karnowski, Piotr Ciżkowicz i Jarosław Bator opublikowali oficjalne oświadczenie w sprawie nieotrzymania absolutorium.

Karnowski: „To polityczna decyzja”

– Jesteśmy zaskoczeni i oburzeni decyzją ZWZ o nieudzieleniu nam absolutorium. Zarówno wyniki finansowe PKP SA, jak i kondycja w jakiej pozostawiliśmy spółki z Grupy PKP jednoznacznie wskazują, że głosowanie przeciw absolutorium zostało podyktowane wyłącznie pobudkami politycznymi, a nie analizą merytoryczną. Nasze zdziwienie budzi przede wszystkim fakt, iż wszystkie cele, jakie przed PKP SA postawił właściciel (tj. minister infrastruktury i rozwoju), w ostatnich czterech latach zostały spełnione. Teraz, bez żadnego uzasadnienia, ten sam właściciel nie udziela nam absolutorium za wywiązanie się przez nas z wyznaczonych obowiązków – czytamy w oświadczeniu.

„Efekty naszej, prawie czteroletniej pracy, bronią się same. To przede wszystkim pierwszy od lat powrót pasażerów na kolej, poziom z satysfakcji usług świadczonych przez PKP na poziomie 64% na koniec 2015 r., 30 mld zł wydanych na inwestycje w infrastrukturę, tabor i dworce, podwyższenie prędkości na blisko 5 tys. km linii kolejowych i efektywne wykorzystanie funduszy UE. Zadłużenie PKP SA zostało zredukowane o blisko 90%, osiągnięto kilkudziesięciomilionowe oszczędności z tytułu grupowych zakupów oraz dzięki audytowi, który pozwolił na wykrycie i eliminowanie nieprawidłowości, występujących wcześniej w spółkach PKP. Budując wartość Grupy, powołano sprawnie działająca spółkę deweloperską Xcity Investment, która ma szansę zarządzać projektami wartymi blisko 9 mld złotych” – napisali Karnowski, Ciżkowicz i Bator.

Jak dodają, dzięki udanym prywatyzacjom, „dobrze ocenionym zarówno przez organy kontrolne jak i najlepszych ekspertów rynkowych”, PKP Intercity mogło zainwestować prawie 1,5 mld zł w modernizację taboru i stacji postojowych. – Szczególnym uznaniem zarówno inwestorów, jak i ekspertów branżowych cieszyła się prywatyzacja PKP Cargo. Spółka otrzymała nagrodę Best IPO on the Warsaw Stock Exchange 2013/2014 oraz nagrodę Byki i Niedźwiedzie w kategorii Debiut Roku 2013 przyznawaną przez redakcję dziennika Parkiet – czytamy w piśmie.

– Przez ostatnie 4 lata udało nam się dokonać fundamentalnej zmiany w postrzeganiu PKP. Kierunki wyznaczone przez nasz zarząd PKP SA dawały nadzieję, na utrzymanie pozytywnych trendów w działalności spółek z Grupy oraz osiąganie coraz to lepszych wyników finansowych i uatrakcyjnianie oferty dla pasażerów kolei w Polsce – podsumowują byli członkowie zarządu. Jak zapewnili, „podejmą działania prawne zmierzające do ochrony [ich] dobrego imienia".

Czym jest absolutorium?

Nieudzielanie absolutorium zarządom nie rodzi żadnych natychmiastowych skutków; może natomiast stanowić argument za odwołaniem członka zarządu (co w tym wypadku nie ma zastosowania). Absolutorium jest za to istotne dla dalszej kariery członka zarządu jako przedstawiona publicznie przez właściciela ocena jego pracy.

Co ważne, udzielenie absolutorium członkowi zarządu zwalnia go z odpowiedzialności cywilnej wobec spółki – walne zgromadzenie wyraża bowiem akceptację dla jego decyzji za dany okres. W opinii prawników właściciele spółki nie mogą w związku z tym np. żądać odszkodowania za podpisanie niekorzystnych dla spółki umów w okresie, za który udzielono absolutorium, chyba że pojawią się dodatkowe okoliczności.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony