Partnerzy serwisu:

Bajpas kartuski. Rusza przetarg na prace na liniach 229 i 234

Witold Urbanowicz 27.09.2019 134

Bajpas kartuski. Rusza przetarg na prace na liniach 229 i 234
fot. PKM
PKP PLK ogłosiły przetarg – w formule projektuj i buduj – na rewitalizację odcinków linii 229 i 234 wraz z zaprojektowaniem łącznicy z linią 201. To element tzw. bajpasu kartuskiego, który umożliwi utrzymanie połączeń między Gdańskiem a Kartuzami na czas modernizacji linii kolejowej nr 201 Maksymilianowo – Kościerzyna – Gdynia.
Przedmiotem przetargu PKP PLK jest zaprojektowanie i wykonanie robót związanych z przygotowaniem linii kolejowych nr 234 na odcinku Kokoszki – Stara Piła oraz nr 229 na odcinku Stara Piła – Glincz jako trasy objazdowej na czas realizacji projektu dotyczącego prac na tzw. alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz – Trójmiasto.

Szczegółowy zakres prac obejmuje zaprojektowanie oraz przebudowę jednotorowej linii kolejowej nr 234 na odcinku od km 11,030 do km 19,898 oraz jednotorowej linii kolejowej nr 229 na odcinku od km 24,400 do km 31,000. Przewidziano zaprojektowanie łącznicy toru pierwszego linii kolejowej nr 201 i linii kolejowej nr 229 w obrębie posterunku odgałęźnego Glincz wraz z urządzeniami sterowania i zasilania nietrakcyjnego, urządzeniami sterowania i telekomunikacją i uzyskaniem wszelkich decyzji i pozwoleń. Nowa łącznica – zgodnie z programem funkcjonalno-użytkowym – będzie poprowadzona w nowym śladzie jako nowo budowany tor wraz z infrastrukturą towarzyszącą, równolegle w odległości ok. 10 m od linii 229 od km 31,250 do km 31,800 i łączyć się z linią 201 w km 173,350 do ok. km 173,900. Założono też, w ramach przetargu, świadczenie usług gwarancyjnych, a w ramach zamówienia opcjonalnego – usług pogwarancyjnych i przewidywanych zmian w zakresie interfejsów.

PFU przewiduje utworzenie w Żukowie Zachodnim mijanki. W Starej Pile założono zmianę układu torowego stacji z przesunięciem peronu w kierunku stacji Kokoszki w celu lepszego usytuowania względem centrum miejscowości. W Kokoszkach zaplanowano natomiast przesunięcie układu torowego, by peron stacji został zlokalizowany przy wiadukcie ul. Nowatorów.

Linie mają zostać przebudowane do obsługi pociągów o długości maksymalnej 525 m. Prędkość maksymalną na linii 234 określono na 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 80 km/h dla pociągów towarowych. Natomiast na linii 229 i łącznicy z linią 201 prędkość dla wszystkich pociągów określono na 80 km/h. Dopuszczalny nacisk osi to 196 kN/oś, z wyjątkiem łącznicy, gdzie klasę obciążeń eksploatacyjnych linii określono na 221 kN/oś (obciążenie liniowe 80 kN/m).

Przewidziano perony o wysokości 760 mm i długości 150 m, zgodnie ze standardem przyjętym dla zmodernizowanego w latach 2014-2015 odcinka Glincz – Kartuzy. Na stacji Kokoszkach powstanie perom dwukrawędziowy, z dojściem od strony Maszynowej. Lokalizacja peronu ma uwzględniać przyszłościową budowę schodów do wiaduktu kolejowego ul. Nowatorów. Na przystanku Leźno powstanie peron jednokrawędziowy, z dojściem od strony ciągu pieszego przy budynku dworca, a także z obu stron wiaduktu drogi krajowej nr 7. Na stacji Stara Piła powstać miałby peron dwukrawędziowy z dojściem od strony ulic Dworcowej i Kolejowej. Przyszłościowo ma zostać uwzględniona dobudowa dojścia bezpośrednio z wiaduktu w ciągu ul. Raduńskiej. Peron dwukrawędziowy przewidziano też na stacji Żukowo Zachodnie z dojściem od strony drogi krajowej nr 20 oraz od strony ul. Kolejowej. Ponadto ma zostać pozostawiona rezerwa pod budowę przystanków Gdańsk Park Maszynowa i Otomino do realizacji w ramach innego projektu.

Termin składania ofert mija 28 października. O wyborze zdecydują cena (80%) oraz doświadczenie personelu wykonawcy (20%). Zamawiający zamierza też przeprowadzić aukcję elektroniczną w parametrze ceny.

Koncepcja projektowa ma zostać wykonana w ciągu dwóch miesięcy. Prace projektowe mają zakończyć się w ciągu 10-12 miesięcy. Wszelkie prace mają zostać wykonane w ciągu 24 miesięcy, a w ciągu kolejnych trzech miesięcy wykonawca powinien uzyskać wszelkie niezbędne decyzje i pozwolenia.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony