Partnerzy serwisu:

"Autostrada kolejowa" z Calais do Turynu otwarta

Tomasz Kościelny 17.11.2018 144

"Autostrada kolejowa" z Calais do Turynu otwarta
Fot. VIIa
1150 km w 18 godzin - takie możliwości daje nowoczesny projekt, dzięki któremu w relacji Turyn - Calais załadowane naczepy ciężarówek będą przewożone przy wykorzystaniu kolei - na specjalnie zbudowanych do tego celu platformach. To kolejna na terenie Europy tzw. "autostrada kolejowa".
Od 6 listopada, każdego tygodnia uruchamiane są trzy pary pociągów towarowych, stworzonych specjalnie z myślą o przewożeniu naczep z załadunkiem, które na co dzień poruszają się tradycyjnymi autostradami. Cała trasa liczy 1150 km. Pociąg towarowy pokonuje ją w czasie około 18 godzin. Skład jest zestawiony z 21 specjalnych wagonów - platform. Na każdej z nich znajdzie się miejsce dla dwóch tirów. Załadowanie jednego wagonu zajmuje około 5 minut.

Do obsługi tego typu połączenia jest wykorzystywany specjalny terminal w Calais. Stamtąd pociąg wyrusza w stronę Lille, następnie w kierunku miast Chalindrey oraz Dijon, Bourg en Bresse, skąd kieruje się w stronę Turynu. Projekt jest prowadzony przy współpracy spółki Fret SNCF oraz włoskiej firmy Mercitalia. Plany zakładają uruchamianie połączeń 7 dni w tygodniu, z przystankiem w Mâcon. Terminal w Calais został otwarty dwa lata temu w związku z uruchomieniem identycznego projektu w relacji Calais - Boulou na granicy francusko-hiszpańskiej.

Operator - VIIA (spółka zależna SNCF), który uruchamia połączenia, informuje, że tylko w 2017 roku, dzięki takiej usłudze, udało się przewieźć prawie 107 tys. naczep z załadunkiem, co pozwoliło na uniknięcie emisji ok. 75 tys. ton dwutlenku węgla. W przyszłości połączenie może mieć ogromne znaczenie w transporcie towarów między Europą kontynentalną a Wielką Brytanią - Calais to ważny punkt na mapie połączeń promowych.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony