Partnerzy serwisu:

Autobusy zamiast pociągów na Hel. Pojadą obok zmodernizowanej linii kolejowej

Michał Szymajda 28.11.2016 1,6k

Autobusy zamiast pociągów na Hel. Pojadą obok zmodernizowanej linii kolejowej
Autobusy zamiast pociągów na Hel. Pojadą obok zmodernizowanej linii kolejowejFot. archiwum RK
Nowy rozkład jazdy w województwie pomorskim zaskakuje. Zamiast pociągów, równolegle do zmodernizowanej linii 213 na Półwyspie Helskim pojadą przegubowe autobusy.
Połączeń z Gdyni na Hel w nowym rozkładzie będzie więcej niż dotychczas. Internetowy rozkład jazdy pociągów wskazuje, że od 11 grudnia na półwysep będziemy mogli wjechać nie 10, ale 11… chciałoby się napisać – pociągami. Tak jednak nie będzie, bowiem aby dostać się z Władysławowa na Hel w czterech przypadkach konieczna będzie przesiadka na autobus. Wydłuży to czas przejazdu z Gdyni na kraniec półwyspu od 15 do 20 minut. Oczywiście tylko wtedy, jeśli droga nie będzie zakorkowana. Dostaliśmy w tej sprawie już kilka maili.

Dłużej i z przesiadką

– Obecny atrakcyjny czas przejazdu na tej linii powoduje, że kolej jest bezkonkurencyjna. Na pewno nie ma o tej porze roku problemów z przepustowością linii, bo teraz jeździ mniej więcej tyle samo pociągów. Linia w sezonie zarabia z nawiązką na siebie, rekompensując przewoźnikowi mniejsze wpływy z biletów o tej porze roku – pisze do „RK” Krzysztof Kurkowski, który opisuje też incydenty związane z autobusową komunikacją zastępczą, które miały miejsce w czasie modernizacji linii. – Efekt będzie taki, że – podobnie jak miało to miejsce w czasie robót – przed autobusami "kolejowymi" będą jeździły prywatne busy podbierające pasażerów, co skończy się całkowitym wycięciem połączeń "kolejowych". Taką gorzką lekcję dostał miejscowy PKS, który w końcu zaniechał wszystkich pozawakacyjnych kursów – pisze pan Krzysztof. Połączenia autobusami realizowane będą od 11 grudnia 2016 roku do 21 kwietnia 2017.

Modernizacja linii 213 zakończyła się w 2015 roku. Dzięki niej znacząco poprawiły się warunki przewozu pasażerów pomiędzy Gdynią, Władysławowem a Helem. Teraz odcinek między stacjami krańcowymi można pokonać nawet w 1 godzinę i 20 minut. Prace modernizacyjne (które nie wyczerpały jednak potrzeb, głównie w zakresie przepustowości linii), kosztowały 220 milionów złotych.

Autobusy także między Kościerzyną a Chojnicami

Nie tylko na linii kolejowej 213 zamiast pociągów pojadą autobusy. Tak będzie również całorocznie między Kościerzyną a Chojnicami, gdzie zamiast 3 par pociągów wprowadzonych zostanie 4 pary połączeń, z których dwa będą wykonywane autobusami. Dla obu linii trwa obecnie postępowanie przetargowe.

O powód wprowadzania autobus zamiast pociągów zapytaliśmy pomorski oddział Przewozów Regionalnych i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Oczekujemy na odpowiedzi z obu instytucji. Tajemnicą poliszynela jest to, że urząd marszałkowski województwa pomorskiego posiada zbyt małą liczbę spalinowych zespołów trakcyjnych. Realizacja rozkładu jazdy na Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wyklucza posiadanie większej niż 1 pojazd rezerwy taborowej, co może być przyczyną tego, że marszałek godzi się na zastępowanie pociągów autobusami na innych liniach. Do sprawy wrócimy. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony