Partnerzy serwisu:

Austria zwalnia przewoźników z opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej. Jest zgoda KE

Michał Szymajda 26.11.2020 1,1k

Austria zwalnia przewoźników z opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej. Jest zgoda KE
fot. M. Szymajda
Komisja Europejska zgodziła się na to, by Austria zawiesiła na poziomie zerowym stawki dostępu do infrastruktury kolejowej. Mało tego – nowe zasady będą obowiązywały wstecz. Operatorzy, którzy wnosili opłaty na rzecz Kolei Austriackich otrzymają zwrot tego, co zapłacili po 15 marca 2020.
Austriacki pomysł spodobał się Komisji Europejskiej.

– Zatwierdzona dzisiaj pomoc publiczna umożliwi austriackim władzom wsparcie nie tylko operatorów cargo i państwowego przewoźnika pasażerskiego, ale także komercyjnych operatorów pasażerskich. Przyczyni się to do utrzymania konkurencyjności kolei w porównaniu z innymi rodzajami transportu. Jest to zgodne z celami polityki Zielonego Ładu. Kontynuujemy współpracę ze wszystkimi państwami członkowskimi, aby zapewnić, że krajowe środki wsparcia można wprowadzić szybko i skutecznie, zgodnie z unijnymi przepisami – powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

Pomoc publiczna ma zachęcić do przenoszenia ruchu towarowego na kolejowy. Zwolnienie z opłat na rzecz zarządcy infrastruktury przeniesie na państwo konieczność wpłacenia na rzecz zarządcy infrastruktury 115,7 mln euro za okres od połowy marca, czyli od pierwszego lockdownu, do końca grudnia 2020. Ponadto przewoźnicy mogą ubiegać się o zwrot już wpłaconych pieniędzy.

Komisja Europejska stwierdziła, że środki są proporcjonalne i konieczne do osiągnięcia wyznaczonego celu, a mianowicie wspierania przejścia z transportu drogowego na kolejowy, nie prowadząc jednocześnie do nadmiernych zakłóceń konkurencji. Tym samym sugeruje podobne rozwiązania również innym państwom.

Zwolnienie z opłat za dostęp do infrastruktury jest potwierdzeniem tego, że działanie to jest zgodne z niedawno przyjętym rozporządzeniem (UE) 2020/1429. Niniejsze rozporządzenie umożliwia i zachęca państwa członkowskie do czasowych obniżek, zniesienia lub odroczenie opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej poniżej kosztów bezpośrednich.

Więcej o nowych unijnych zasadach, które pozwalają na zniesienie lub obniżkę opłat za dostęp do torów piszemy tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport