Partnerzy serwisu:

Austria przenosi transport odpadów na kolej

Przemysła Farsewicz 27.01.2023 943

arrow
arrow
Austria przenosi transport odpadów na kolej
Fot. ÖBB Rail Cargo
Austria przenosi transport odpadów na kolej
Austria przenosi transport odpadów na kolej
Austriacki rząd wprowadził w życie ustawę o gospodarce odpadami, która przewiduje od teraz transport znaczną ich ilość koleją. Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. ÖBB Rail Cargo zainwestuje 75 milionów euro w tabor kolejowy, aby nadążyć z obsługą rosnącej ilości odpadów, która będzie systematycznie rosła w kolejnych latach.
Transport odpadów stanowi znaczący procent krajowych przewozów ÖBB Rail Cargo. Austriacka firma transportuje rocznie średnio osiem milionów ton odpadów i innych materiałów wtórnych, takich jak np. złom. Jak podkreślają koleje, takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić ponad 146 tys. ton CO2 rocznie w porównaniu z transportem drogowym i pozwala wyeliminować z dróg ok. 300 tys. ciężarówek. W 2021 r. przewóz odpadów był jedną z głównych przyczyn poprawy przez przewoźnika przychodów o 50 mln euro w porównaniu z 2019 rokiem.

Dwa razy więcej śmieci przewiezionych koleją

Austriacka ustawa o gospodarce odpadami ma na celu przeniesienie znacznych ilości odpadów na kolej. Od początku 2023 r. transporty odpadów o łącznej masie powyżej dziesięciu ton na dystansie przekraczającym 300 km musza się odbywać koleją. Od 1 stycznia 2024 r. takie przewozy mają być realizowane koleją na dystansie już 200 km, a od 1 stycznia 2026 r. – na dystansie 100 km. Łącznie daje to potencjał przewozowy na poziomie około 15 mln ton odpadów, które przewiezie kolej – czyli dwukrotność tego, co dzisiaj przewozi ÖBB Rail Cargo.

Oznacza to, że transport odpadów samochodami ciężarowymi w Austrii będzie stopniowo zanikał, ponieważ będzie odbywał się tylko na krótkich dystansach. ÖBB Rail Cargo jest zmuszone zainwestować w rozwój taboru, który zapewni jej obsługę rosnących przewozów z odpadami komunalnymi.

75 milionów euro na sprzęt

Austriacki przewoźnik towarowy już zapowiedział wygospodarowanie na początek w budżecie 75 mln euro na zakup nowych wagonów i specjalnych pojazdów Mobiler. – Na sprzęt składają się kontenery, platformy do ich przewozu i pojazdy drogowe – wymienia przewoźnik. – Elastyczność wynika przede wszystkim z hydraulicznego mechanizmu podnoszącego, który zastosowano w naczepach Mobiler. Rozwiązanie to pozwala szybko, łatwo i bez użycia dźwigów czy specjalnych bocznic załadować kontenery z samochodów ciężarowych na pociągi – podkreśla ÖBB Rail Cargo.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony