Partnerzy serwisu:

Austria chce inwestować w połączenia nocne. Inaczej niż pozostałe kraje Europy

IRJ/ÖBB/lp, Rynek Kolejowy 16.02.2016 178

Austria chce inwestować w połączenia nocne. Inaczej niż pozostałe kraje Europy
Fot. ÖBB
Koleje Austriackie ÖBB zbudowały model wnętrza kolejnej generacji wagonów sypialnych. W ten sposób kolejarze chcą poznać opinie pasażerów dotyczące proponowanego wystroju wagonów. Wszystko w związku z planami odnowy floty obsługującej połączenia nocne.
Plany Austrii są wyjątkiem w skali Europy, ponieważ większość przewoźników tnie połączenia nocne, a nawet całkowicie je likwiduje. Koleje Austriackie zatem jako jedne z nielicznych widzą sens w długoterminowej strategii rozwoju nocnych połączeń.

ÖBB od kilku miesięcy prowadzi negocjacje z Kolejami Niemieckimi w sprawie przejęcia części niemieckich połączeń nocnych. Likwidacja nocnych pociągów z miejscami do spania w Niemczech miałaby nastąpić pod koniec bieżącego roku. Wcześniejsze cięcia w siatce połączeń w Niemczech zostały przeprowadzone w grudniu 2014 roku, jednak nie przełożyło się to na poprawę wyników DB, a to właśnie nierentowność spowodowana niewielkim zainteresowaniem pasażerów powoduje straty w tym sektorze.

To między innymi ze względu na chęć przejęcia części nocnych połączeń na terenie Niemiec, Koleje Austriackie planują zakupy taborowe. Drugi powód to starzejąca się istniejąca flota do obsługi połączeń nocnych.

Nowe wagony mają zapewnić podróżnym więcej prywatności. W każdym przedziale znajdą się cztery miejsca do leżenia, zlokalizowane na dwóch poziomach. W środkowej części przedziału będzie zlokalizowana półka, odgradzająca miejsca do leżenia. Planowane są także specjalne szafki na buty oraz boksy na bagaż. W kuszetkach nie będzie możliwości zmiany konfiguracji przedziału – inaczej niż w istniejących wagonach. Stoliki będą zamontowane na stałe. Dodatkowo, przy każdym miejscu do leżenia znajdą się gniazdka, a także indywidualne oświetlenie.

Model przedziału można zobaczyć w siedzibie ÖBB w Wiedniu. Pasażerowie mogą zgłaszać swoje uwagi kolejarzom. Najcenniejsze zostaną uwzględnione w projekcie wnętrza nowych kuszetek. Na razie ÖBB nie podaje, kiedy ogłosi przetarg na zakup nowych wagonów do połączeń nocnych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony