Partnerzy serwisu:

Austria: ÖBB RCG cyfryzuje transport ładunków

Roman Czubiński 19.07.2022 396

arrow
arrow
Austria: ÖBB RCG cyfryzuje transport ładunków
fot. ÖBB / David Payr
Austria: ÖBB RCG cyfryzuje transport ładunków
Austria: ÖBB RCG cyfryzuje transport ładunków
ÖBB Rail Cargo Group we współpracy z firmą A1 wyposażyła już 11 tysięcy wagonów towarowych w nowoczesny sprzęt telematyczny. Klienci spółki zyskają dzięki nim dostęp do kompleksowej informacji o przewożonych na swoje zlecenie ładunkach. Łatwiejsza stanie się też organizacja transportu i utrzymanie wagonów.
W wagonach są instalowane lokalizatory GPS, czujniki ruchu oraz czujniki wstrząsu. Dostęp do zbieranych przez nie danych – takich jak położenie wagonu, jego prędkość czy temperatura wewnątrz – umożliwia specjalna platforma cyfrowa. Urządzenia telematyczne wagonów towarowych, dostarczane przez spółki A1 i A1 Digital, pozwalają na dostarczanie klientom w czasie rzeczywistym dokładnych informacji na temat nadawanych i odbieranych przez nich w całej Europie ładunków. Drugą korzyścią jest lepsze planowanie i koordynacja procesów utrzymania taboru (utrzymanie predykcyjne), dzięki któremu cały proces staje się wydajniejszy.

Docelowo 12 tys. wagonów

Lokalizator GPS pozwala na określenie aktualnych współrzędnych geograficznych wagonu, sprawdzanych w regularnych odstępach. Dzięki temu można wykryć, a nawet przewidzieć ewentualne opóźnienia. Czujniki ruchu działają natomiast niezależnie od systemu GPS, podobnie jak czujniki wstrząsu, mające szczególne znaczenie przy monitorowaniu transportu ładunków wrażliwych. Dzięki zastosowaniu geofencingu system może też wysyłać informacje o przekraczaniu wyznaczonych punktów, takich jak granice państw. Jeśli w aktualnym punkcie trasy sygnał sieciowy nie jest dostępny, dane są tymczasowo gromadzone, a następnie wysyłane po wykryciu dostępu do Internetu. Zasilająca urządzenia bateria – według deklaracji producenta – zachowuje żywotność przez 6 lat.

Inwestycja jest kolejnym etapem zainicjowanego w roku 2019 programu „SmartCargo”. Jego realizacja zbliża się ku końcowi. W lipcu liczba objętych programem wagonów przekroczyła 11 tysięcy. Do wyposażenia w nowoczesne urządzenia cyfrowe zostało jeszcze około tysiąca pojazdów.

Kolej zyska na atrakcyjności

Rzecznik zarządu RCG Clemens Först podkreśla, że realizowana przez przewoźnika inwestycja zwiększa konkurencyjność kolei w międzynarodowym transporcie ładunków. – Lata 20. będą okresem renesansu kolejowych przewozów towarowych. Program SmartCargo to wielki krok w kierunku wykorzystania najnowszych zdobyczy techniki w logistyce kolejowej. Uzyskane dane pozwolą nam optymalizować procesy związane z przewozami, a także samo wykorzystanie taboru – przekonuje.

– Sieć 5G oraz Internet Rzeczy (IoT) przynoszą rewolucję nie tylko mobilności pasażerskiej, ale także przewozom towarowym – dodaje prezes A1 Austria Marcus Grausam. – Inteligentny transport ładunków to przyszłość, do której szybko się przybliżamy – zapewnia. A1 jako partner RCG odpowiada za dostawę urządzeń, oprogramowania oraz całej platformy IoT Cumolocity.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony