Partnerzy serwisu:

Atak rosyjskich hakerów na czeską kolej, dwa lotniska i ministerstwo

Michał Szymajda 20.04.2022 3,2k

Atak rosyjskich hakerów na czeską kolej, dwa lotniska i ministerstwo
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Jak poinformowały czeskie media i sama czeska kolej, doszło do cybernetycznego ataku na strony internetowe i system sprzedaży biletów spółki České dráhy. Zaatakowano także portale internetowe dwóch lotnisk i jednego resortu spraw wewnętrznych.
O problemach z dostępnością do niektórych usług internetowych České dráhy poinformowały po godzinie 9 rano. – Doświadczyliśmy ataku hakerskiego na nasze strony oraz internetowe kanały sprzedaży. Robimy wszystko, aby pasażerowie w jak najmniejszy sposób odczuwali efekt ataku, dziękujemy za wyrozumiałość – napisali pracownicy czeskich kolei. Jak sprawdziliśmy, obecnie wciąż nie można kupić biletu za pośrednictwem strony internetowe cd.cz, nie działa też aplikacja lokalizująca pociągi „Můj vlak”.

Jak informuje portal Idnes.cz, zaatakowane zostały także strony internetowe lotnisk. Chodzi o portal niewielkiego portu lotniczego w Karlowych Warach i nieco większego, regionalnego lotniska w Pardubicach. Jak poinformowali ich rzecznicy, strony internetowe rzeczywiście nie działają, ale nie ma to wpływu na bezpieczeństwo lotów.

Nie działa również portal ministerstwa spraw wewnętrznych (nie udało się jednak wyłączyć panelu do załatwiania spraw obywateli, a resort zapewnia, że ich dane są bezpieczne). Jak podaje Idnes, za atak odpowiedzialna jest prorosyjska grupa hakerska Killnet. Już wcześniej czeskie ministerstwo odpowiadające za bezpieczeństwo danych ostrzegało, że do takiego ataku może dojść i wezwało państwowe firmy do podniesienia standardu ochrony danych. 

Czescy dziennikarze informują o łącznie kilkunastu stronach zawieszonych przez proputinowskich hakerów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony