Partnerzy serwisu:

Arriva chce uruchomić międzynarodowe połączenie La Coruna - Porto

Tomasz Kościelny 27.05.2018 1,8k

Arriva chce uruchomić międzynarodowe połączenie La Coruna - Porto
Fot. Jordi Verdugo, CC BY SA 2.0/Wikimedia Commons
Hiszpański oddział Arrivy wystąpił o zgodę na uruchomienie pociągów, które kursowałyby w międzynarodowej relacji La Coruna - Porto. Połączenie miałoby zostać uruchomione w drugiej połowie przyszłego roku.
Jeśli hiszpański regulator rynku przewozów kolejowych wyrazi zgodę, będzie to pierwsze międzynarodowe połączenie na Półwyspie Iberyjskim, funkcjonujące w oparciu o zasady tzw. III pakietu kolejowego.

Arriva ma w planach uruchamianie czterech par pociągów na dobę. Zatrzymywałyby się one na stacji Santiago de Compostela oraz Vigo-Guixar na linii dużych prędkości oraz na stacjach: Valença do Minho, Nine i Porto-Campanha na linii konwencjonalnej. Liczącą 342 km trasę pociągi miałyby pokonywać w 2 godziny i 46 minut. Na hiszpańskim odcinku maksymalna prędkość, dla jakiej została zaprojektowana trasa, wynosi 250 km/h, jednak w tej chwili jest ona ograniczona do 200 km/h.

W tej chwili funkcjonuje połączenie Vigo-Guixar - Porto, uruchamiane przy współpracy Renfe i Kolei Portugalskich. Obsługiwane jest jednak wysłużonym już taborem, a czas przejazdu wnosi ok. 2 godzin i 20 minut.

Arriva byłaby pierwszym przewoźnikiem prywatnym uruchamiającym pociągi na hiszpańskiej sieci kolei dużych prędkości. Firma nie sprecyzowała póki co, jakim taborem planuje obsługiwać trasę. Hiszpański oddział Arrivy jest operatorem połączeń autobusowych w Galicji. Rocznie przewozi około 5 mln osób.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony