Partnerzy serwisu:

ARP kupuje EKK Wagon! Planuje rozwój i inwestycje

Jakub Madrjas 14.09.2021 4,4k

arrow
arrow
ARP kupuje EKK Wagon! Planuje rozwój i inwestycje
Fot. Google maps
ARP kupuje EKK Wagon! Planuje rozwój i inwestycje
ARP kupuje EKK Wagon! Planuje rozwój i inwestycje
ARP kupuje EKK Wagon! Planuje rozwój i inwestycje
Kaliski Sąd wybrał ofertę Agencji Rozwoju Przemysłu na zakup znajdującego się w upadłości producenta wagonów towarowych EKK Wagon. Planowany jest rozwój produkcji i inwestycje warte setki milionów złotych.
Sąd Rejonowy w Kaliszu wybrał ofertę spółki Polski Tabor Szynowy z Grupy ARP na zakup będącego w upadłości przedsiębiorstwa EKK Wagon z Ostrowa Wielkopolskiego. Postanowienie musi się jeszcze uprawomocnić, ale ARP ma już zaplanowane znaczne inwestycje. Do transakcji może dojść najwcześniej w listopadzie.

Duży zakład produkcyjny z wieloletnimi problemami

Przedsiębiorstwo EKK Wagon z Ostrowa Wielkopolskiego zatrudniało w przeszłości kilka tysięcy osób. Od wielu lat targane jest jednak problemami - pomimo których nadal produkuje nowe wagony. Obecnie zatrudnia 368 osób. Posiada też drugi zakład w Kaliszu.

Formuła przetargu dopuszczała licytację w przypadku przynajmniej dwóch ofert spełniających wymogi formalne, ale tylko oferta Polskiego Taboru Szynowego spełniała wymogi. Koszt zakupu od syndyka zorganizowanej części przedsiębiorstwa to prawie 37 mln zł - bez uwzględnienia niezbędnych nakładów inwestycyjnych oraz kapitału obrotowego.

ARP planuje znaczne inwestycje i rozwój


Jak mówi "Rynkowi Kolejowemu" Radosław Pacewicz, pełnomocnik zarządu ds. Sektora Kolejowego w Agencji Rozwoju Przemysłu i jednocześnie prezes spółki Polski Tabor Szynowy, zapotrzebowanie EKK Wagon na kapitał to poziom setek milionów złotych w perspektywie kilku lat. - Planujemy rozwój organiczny zakładu – zapowiada. Początkowo zatrudnienie ma wzrosnąć do 500 osób, a docelowo, przy pełnym wykorzystaniu potencjału Ostrowa oraz drugiego zakładu w Kaliszu - nawet do 1500 osób .

- Natomiast zanim zaczniemy się zbliżać do takiego poziomu przed nami lata zmian i osiągania ambitnych celów postawionych w biznesplanie. Równolegle do zwiększenia skali zatrudnienia by przedsiębiorstwo było bardziej efektywne powinna postępować automatyzacja procesów produkcyjnych. Konieczne będą ogromne nakłady, które szczegółowo zostaną zaplanowane po przejęciu majątku - informuje Pacewicz.

- Jeżeli popatrzymy jak mocno Agencja Rozwoju Przemysłu jest obecna na rynku kolejowym, to naturalnym było wejście w obszar taboru towarowego. Z drugiej strony mamy będące w upadłości przedsiębiorstwo z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, które kiedyś zatrudniało kilka tysięcy osób, posiadające dokumentację do budowy kilkunastu typów różnych wagonów towarowych, którą stosunkowo niskimi nakładami można dostosować do najnowszych TSI. Co więcej, zakład mimo problemów dalej produkuje nowe wagony, co pokazuje tylko jak bardzo brakuje podaży nowych wagonów towarowych na rynku. Równocześnie przez ponad rok czasu przygotowywaliśmy się do tej transakcji i mamy świadomość ogromu wyzwań które są przed nami - opisuje prezes PTS. Agencja Rozwoju Przemysłu liczy na synergie z posiadaną już spółką FPS Cegielski produkującą tabor pasażerski.


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony