Partnerzy serwisu:

Arabia Saudyjska: Jak zreformować kolej? Doradzi Karnowski

Roman Czubiński 31.01.2019 151

Arabia Saudyjska: Jak zreformować kolej? Doradzi Karnowski
Jakub Karnowskifot. PKP SA
W restrukturyzacji saudyjskich kolei będzie z ramienia Banku Światowego uczestniczył Jakub Karnowski, prezes PKP SA w latach 2012-2015 – poinformował „Puls Biznesu”. Arabia Saudyjska zamierza w ciągu najbliższej dekady zmodernizować i rozbudować swoją infrastrukturę i zwiększyć znaczenie kolei w przewozach zarówno pasażerskich, jak i towarowych.
Cele, jakie stawia przed sobą Arabia Saudyjska, to ograniczenie zależności gospodarki od wydobycia ropy naftowej, ograniczenie ruchu drogowego zwłaszcza w transporcie towarów, a także zmniejszenie szkodliwości dla środowiska naturalnego. Rozwój transportu szynowego wydaje się w tej sytuacji naturalnym kierunkiem. Aby zapewnić jak najefektywniejsze wydawanie środków na ten cel (pieniądze będą pochodziły z własnego budżetu Arabii Saudyjskiej), władze kraju zamierzają skorzystać z doświadczeń zagranicznych.

Sam były prezes PKP na razie nie przesądza, w jakim kierunku pójdą jego działania. Pierwszych kilka miesięcy sprawowania nowej funkcji zamierza przeznaczyć na zbadanie stanu obecnego. Obecnie na rynku saudyjskim dominują dwie spółki kolejowe, z których każda jest zarówno przewoźnikiem pasażerskim oraz towarowym), jak i zarządcą infrastruktury. Wstępne plany zakładają ich fuzję, nie wiadomo jednak, czy jednocześnie dojdzie do podziału na przewoźnika i zarządcę.

Jakub Karnowski jest doktorem nauk ekonomicznych, absolwentem warszawskiej SGH oraz University of Minnesota (USA). Współpracował z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”. W latach 1997-2000 był Szefem Gabinetu Politycznego i doradcą Ministra Finansów (Leszka Balcerowicza) w rządzie Jerzego Buzka. Dymisję z funkcji prezesa PKP złożył po ostatnich wyborach parlamentarnych, 30 listopada 2015 r. Po rezygnacji z funkcji brał udział m. in. w restrukturyzacji kolei tajlandzkich. Nowe stanowisko objął dzięki rekomendacji Banku Światowego.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony