Partnerzy serwisu:

Apel RBF w sprawie dostępu do obiektów infrastruktury usługowej

Railway Business Forum 09.05.2017 251

Apel RBF w sprawie dostępu do obiektów infrastruktury usługowej
Fot. RK
Forum Kolejowe Railway Business Forum (RBF) wystosowało apel w formie listu otwartego do prezesów PKP S.A. i PKP PLK S.A. w sprawie  dostępu do obiektów infrastruktury usługowej.
Nowelizacja Ustawy o transporcie kolejowym z 16 listopada 2016 roku wprowadza rozwiązania zmieniające w dużym stopniu warunki dostępu do infrastruktury kolejowej dla przewoźników. Podczas gdy procedury uzyskiwania dostępu do sieci dla ruchu pociągów i manewrów na przyszły rok są przewoźnikom znane, m.in. na podstawie projektu cennika PKP PLK S.A., to powstał problem z zupełnie nową kategorią budowli i urządzeń – obiektami infrastruktury usługowej. Są to np. stacje kolejowe, terminale, stacje paliw, tory postojowe, punkty zaplecza technicznego itp.

Wszystkim przewoźnikom został przyznany od grudnia 2017 r. dostęp do tych obiektów na niedyskryminujących zasadach, jednak nieznane są warunki tego dostępu, bowiem Ustawa określa termin ogłoszenia tych warunków w przeddzień faktycznego obowiązku udostępniania. Dla przewoźników kolejowych korzystanie z obiektów infrastruktury kolejowej jest elementem krytycznym dla organizacji procesu przewozowego, bo trudno zaplanować na przykład koszty przejazdu pociągu pasażerskiego bez wiedzy o tym, jakie będą koszty postoju na stacji.

Dlatego RBF apeluje do wszystkich operatorów obiektów, a w szczególności do największych, o prezentacje jak najszybciej projektów ich zamierzeń w sprawie obiektów infrastruktury usługowej.

Cały APEL można przeczytać TUTAJ

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony