Partnerzy serwisu:

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej Kolej Plus

Michał Szymajda 08.07.2022 8,5k

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej Kolej Plus
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe". W praktyce oznacza to wzrost wartości programu Kolej Plus z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł.
Zwiększenie budżetu programu Kolej Plus umożliwi dofinansowanie 34 projektów inwestycyjnych zgłoszonych przez samorządu. Gdyby wartość programu zostawić na poprzednim poziomie, udałoby się dofinansować jedynie 17 z nich. Program ma być realizowany do 2028 r. O projektach, na które zwiększono dofinansowanie pisaliśmy tutaj.

Przepisy przewidują usprawnienie procesu wnoszenia przez Polskie Koleje Państwowe SA (PKP) do spółki PKP PLK składników majątkowych, które potrzebne są do prowadzenia działalności dotyczącej zarządzania infrastrukturą kolejową, czyli umożliwienie PKP SA przekazania PLK linii kolejowych znajdujących się na gruntach o uregulowanym stanie prawnym, ale wymagających przeprowadzenia podziałów nieruchomości.

– Ustawa zakłada, że Minister Finansów będzie mógł przekazywać w danym roku kalendarzowym na rzecz PLK dodatkowe skarbowe papiery wartościowe. Według projektodawców rozwiązanie to pozwoli elastycznie reagować na zwiększone zapotrzebowanie na środki niezbędne do realizacji inwestycji w poszczególnych latach – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Nowelizacja zakłada też, że podwyższony zostanie kapitał zakładowy PKP Polskich Linii Kolejowych (PLK). Zakłada też umożliwione finansowania akcjami PLK zobowiązań podatkowych dotyczących CIT.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony