Partnerzy serwisu:

Ambasador USA w Polsce: Szybka kolej jest niezbędna Europie

Rafał Dybiński 20.01.2023 1,8k

Ambasador USA w Polsce: Szybka kolej jest niezbędna Europie
Pociąg Pendolino w Warszawie Fot. M. Szymajda
Mark Francis Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, podczas kongresu Railway Direction Days 2022, organizowanego przez spółkę CPK, podkreślał istotną rolę kolei w konflikcie w Ukrainie oraz w przyszłym rozwoju gospodarczym każdego kraju z inicjatywy Trójmorza.
– Bardzo się cieszę z pełnej sali, na której mamy tyle osób podobnie myślących. Wszyscy jesteśmy zainteresowani bardziej odporną komunikacyjną Europą. Koleje to łącznik szczególnie ważny w obecnych czasach, kiedy Rosja kontynuuje agresję w Ukrainę – rozpoczął swoje przemówienie Brzeziński podczas pierwszego dnia kongresu.

Według amerykańskiego prawnika i dyplomaty koleje stały się nośnikiem w walce o wolność. – Przesłanie z Przemyśla, witające uciekających uchodźców z Ukrainy, czyli "Tutaj jesteście bezpieczni" było bardzo ważne. Szkoda, że nie obowiązuje na całym świecie – stwierdził syn Zbigniewa Brzezińskiego, który doradzał trzem prezydentom Stanów Zjednoczonych w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.

– Pociągi realizują specjalne misje, podróżują nimi urzędnicy na ważne spotkania, czego mieliśmy przykłady w minionym roku, gdy do Ukrainy podróżowali prezydenci Polski czy Litwy. Szybkie i wydajne pociągi dużej prędkości są niezbędne dla bardziej wydajnej Europy i jej obrony. W dłuższej perspektywie planowanie infrastruktury kolejowej będzie pomocne w odbudowie Ukrainy – zaznaczył gość Railway Direction Days 2022.
Brzeziński odniósł się również do upodobania w podróżowaniu koleją obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. – Pan Biden jest znany jako Amtrak Joe, codziennie podróżował pociągiem z Waszyngtonu do Delaware, żeby pracować w senacie. Zna doskonale realia i wartość kolei. Wie, że USA też mają długą drogę przed sobą w tym obszarze – przypomniał Brzeziński junior, który wyraził swoje poparcie dla budowy systemu kolei dużych prędkości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

– Wspieramy inicjatywę Trójmorza, bowiem możemy w ten sposób generować rozwój gospodarczy. Jestem ciekaw co stworzą nasze utalentowane zespoły. Również inne kraje są zainteresowane takimi inwestycjami i zachęcamy do tego kolejne. Kolej to ważny element działań obronnych – kontynuował ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

– Kiedy powstaną podręczniki o wojnie w Ukrainie, to rola sektora prywatnego w pomocy humanitarnej będzie bezprecedensowa. Ten wkład jest szczególnie ceniony wśród młodego pokolenia. USA zależy na tym, żeby Polska była nie tylko wolna, ale była również krajem dobrobytu. O to w tym wszystkim chodzi. Inwestycje kolejowe to inwestycje w długofalowe bezpieczeństwo całego regionu - podsumował Brzeziński.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony