Partnerzy serwisu:

Alstom: Umowa kupna Bombardier Transportation podpisana

Roman Czubiński 21.09.2020 3,5k

Alstom: Umowa kupna Bombardier Transportation podpisana
By E656073 - Own work, CC BY-SA 3.0, commons.wikim
Przedstawiciele Alstomu podpisali umowę w sprawie przejęcia Bombardier Transportation. W stosunku do wcześniejszych deklaracji zmianie uległa cena: kanadyjski koncern zdecydował się sprzedać swój dział związany z transportem szynowym o pół miliarda taniej od wcześniejszych najniższych szacunków. Finalizacja procesu przejęcia ma nastąpić w pierwszym kwartale 2021 r.
Kwota, za jaką Alstom zamierza przejąć Bombardier Transportation, to 5,3 mld euro. Poprzednio podawano sumy od 5,8 do 6,2 mld. Nie wiadomo, dlaczego kontrahenci – Bombardier Inc. oraz Caisse de dépôt et placement du Québec (CDPQ) – obniżyli swoje oczekiwania. – Warunki umowy zostały dostosowane do obecnej sytuacji – wspomniano tylko lakonicznie w komunikacie prasowym Alstomu. Można domyślać się, że znaczenie miała – między innymi – pandemia koronawirusa i związane z nią spowolnienie światowej gospodarki. Jednocześnie CDPQ zwiększy swój stan posiadania akcji Alstomu do 18%, stając się tym samym jego największym udziałowcem.

Cytowany w komunikacie prasowym Alstomu prezes koncernu Henri Poupart-Lafarge podkreśla, że dla francuskiego producenta transakcja będzie oznaczała zupełnie nowe możliwości rozwoju. – Pozwoli to Grupie Alstom na przyspieszenie osiągania strategicznych celów rozwoju, wzmacniając jej pozycję na dynamicznie zmieniającym się rynku światowym – mówi Poupart-Lafarge. Jednym z głównych celów transakcji jest stworzenie przeciwwagi dla największego na świecie producenta pojazdów szynowych – chińskiej korporacji CRRC (po finalizacji przejęcia Alstom-Bombardier zajmie pod tym względem drugą pozycję). Prezes zwraca uwagę, że będzie to miało szczególne znaczenie w czasach, gdy zrównoważony transport staje się jednym z najważniejszych wyzwań dla państw i samorządów całego świata.


Dzięki Bombardier Transportation Alstom zyska też silną obecność na tych kluczowych, rosnących rynkach, na których nie był dotąd mocno reprezentowany. Kolejną korzyścią z przejęcia firmy będzie znaczne wzbogacenie palety produktów nie tylko w zakresie taboru, ale także systemów sygnalizacji oraz usług towarzyszących. Oprócz samego potencjału produkcyjnego znaczenie ma też ten związany z jednostkami badawczo-rozwojowymi.

Plan przejęcia, wraz z działaniami kompensującymi, które mają zapobiec monopolizacji rynku, został zaakceptowany przez Komisję Europejską. Teraz musi zatwierdzić go Nadzwyczajne Zgromadzenie Akcjonariuszy, zwołane na 29 października. Jeśli nie pojawią się dodatkowe przeszkody, proces akwizycji ma zostać zakończony w pierwszym kwartale przyszłego roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony