Partnerzy serwisu:

Alstom i Snam z umową na pociągi wodorowe dla Włoch

inf. pras 09.06.2020 15

Alstom i Snam z umową na pociągi wodorowe dla Włoch
Fot. Alstom
Spółki Alstom i Snam podpisały wspólny pięcioletni kontrakt na produkcję pociągów wodorowych dla Włoch. 
Jak czytamy w komunikacie, Alstom wyprodukuje i będzie serwisował pociągi wodorowe (nowe lub przebudowane), natomiast Snam dostarczy infrastrukturę do ich produkcji, transportu oraz tankowania.

Po planowanym na jesień zakończeniu pierwszej fazy studium wykonalności umowa przewiduje realizację – już na początku 2021 roku – projektów, w tym produkcji pociągów napędzanych wodorem oraz wykonania niezbędnej infrastruktury technologicznej wraz z usługami zarządzania i serwisowania.

Doświadczenia wodorowe

Snam to jeden z największych dostawców infrastruktury energetycznej na świecie i największa pod względem kapitału spółka notowana na giełdzie we Włoszech. Ma największą, wśród europejskich firm, sieć przesyłową gazu ziemnego oraz pojemność magazynową dla gazu ziemnego i – co ważne w kontekście tego projektu właśnie testuje metodę wtrysku 10% wodoru do sieci przesyłowej gazu ziemnego.
 
Z kolei jak już pisaliśmy, Alstom już półtora roku temu wprowadził do eksploatacji Coradia iLint – pierwsze na świecie pociągi napędzane ogniwami wodorowymi. Obsługują regionalną linię pasażerską w Niemczech.

Dekarbonizcja we Włoszech


– To kolejny krok w kierunku dekarbonizacji transportu i rozwoju gospodarki wodorowej we Włoszech. Już za kilka lat pochodzący ze źródeł odnawialnych wodór stanie się konkurencyjny w stosunku do paliw kopalnych i odegra kluczową rolę w transformacji energetycznej, szczególnie w przemyśle, sektorze grzewczym i transporcie ciężkim. Będzie filarem Nowego Zielonego Ładu i inwestycji w rzeczywistości post-COVID. Snam inwestuje i wprowadza innowacje, które dostosują jego sieć do technologii wodorowej, aby przyczynić się do rozwoju nowych technologii i budowy włoskiego łańcucha dostaw. Nasz kraj może dołączyć do światowych liderów tego sektora, czerpiąc ogromne korzyści środowiskowe i gospodarcze – powiedział szef spółki Marco Alverà cytowany w komunikacie.

– Wierzymy w wodór. Dlatego podpisaliśmy umowę partnerską ze Snam. Coradia iLint, pierwszy na świecie pociąg wodorowy, już obsługuje linię pasażerską między miastami Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervörde i Buxtehudehe w Niemczech. Mamy nadzieję, że pociągi wodorowe Coradia iLint wkrótce staną się rzeczywistością także we Włoszech. Dzięki współpracy z takimi partnerami jak Snam będziemy mogli odpowiedzieć na rynkowe zapotrzebowanie, oferując w pełni kompleksowe rozwiązania – dodaje Michele Viale, dyrektor zarządzający Alstomu na Włochy i Szwajcarię

Alstom produkuje pociągi we Włoszech już od 160 lat, sygnalizację kolejową od 90 a systemy trakcyjne od 60 lat. Obecnie posiada na terenie Włoch osiem fabryk oraz zatrudnia około 3200 pracowników.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony