Partnerzy serwisu:

Alstom: 2022 był dobrym rokiem

Michał Szymajda 30.01.2023 742

Alstom: 2022 był dobrym rokiem
Zespół trakcyjny Aventra dla LondynuFot. Alstom
W ostatnim kwartale 2022 Alstom zaksięgował zamówienia o wartości prawie 5,2 mld euro. Sprzedaż Grupy osiągnęła w tym kwartale 4,2 mld. Prezes Alstomu mówi o całym dobrym roku 2022.
W dłuższym okresie czasu, który opisuje w komunikacie Alstom – od 1 kwietnia do 31 grudnia 2022 – wartość zamówień Alstomu wyniosła natomiast 15,2 mld euro. – Sprzedaż Grupy wzrosła o 8% w ciągu tych 9 miesięcy, osiągając 12,3 miliarda euro, co jest zgodne z kierunkiem rozwoju grupy – czytamy w oświadczeniu producenta pojazdów kolejowych i systemów kolejowych.

Backlog na dzień 31 grudnia 2022 r. osiągnął 84,6 mld euro, co, zdaniem koncernu, zapewnia dobre perspektywy przyszłej sprzedaży.

"Pozytywny rok"

– Trzeci kwartał Alstomu był pozytywny (chodzi o ostatni, czwarty kwartał w rozumieniu kalendarzowym, a taka numeracja odnosi się do metody rozliczeniowej stosowanej przez Alstom – dop. red.). Obserwujemy ożywienie handlowe, związane głównie z korzystaniem z prawa opcji w Hiszpanii, Irlandii i Kazachstanie. Towarzyszyły temu dobre wyniki w branży usług, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Klienci potwierdzają swoje plany inwestycyjne we wszystkich regionach, dlatego jesteśmy optymistami. Nasze cele krótko- i średnioterminowe są realizowane – powiedział Henri Poupart-Lafarge, prezes i dyrektor generalny Alstomu.

Od 1 października do 31 grudnia 2022 r. Alstom zarejestrował nowe zamówienia o wartości 5,152 mln euro, co świadczy o dobrym dla producenta trendzie na rynku. W ciągu trzech miesięcy zamówienia na usługi, sygnalizację i systemy osiągnęły 58% całkowitej liczby zamówień.

Zamówienia z Europy i Azji

55% całości zamówień w grupie przypadła na Europę. Alstom otrzymał kontrakt o wartości prawie 370 mln euro na dostawę 49 dodatkowych pociągów o dużej pojemności Coradia Stream dla Renfe w Hiszpanii. Pociągi te uzupełniają 152 pociągi zamówione już w marcu 2021 r. Łączna wartość obu zamówień na 201 pociągów wynosi 1,8 mld euro.

Alstom podpisał również kolejne, tym razem warte 160 mln euro zamówienie z Irish Rail (IE), na 18 kolejnych pięciowagonowych pociągów X'trapolis (w 2021 roku Irlandczycy zamówili już 19 takich pojazdów) oraz przedłużenie 15-letniej umowy na wsparcie techniczne i dostawę części zamiennych w ramach dziesięcioletniej umowy ramowej ogłoszonej w grudniu 2021 r.

W Wielkiej Brytanii, po ukończeniu Elizabeth Line w Londynie, Alstom zakończył dostawę zaprojektowanych specjalnie dla linii zespołów trakcyjnych Aventra. Otrzymał też koncesję na 32-letni okres utrzymania linii do 2046 r.

Istotne z punktu widzenia portfela Alstomu było zamówienie od Kolei Kazachstanu (KTZ) na dostawę lokomotyw Prima i związane z tym wsparcie serwisowe. To już szósta opcja zrealizowana z pierwotnej umowy podpisanej w 2010 roku. W regionie Azji i Pacyfiku firmie Alstom przyznano kontrakt o wartości 312 mln euro na produkcję 312 wagonów metra na potrzeby rozbudowy metra w Dehli, w Indiach.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony