Partnerzy serwisu:

Alan Beroud: Chciałbym nadal pracować w warszawskiej SKM

Michał Szymajda 01.06.2022 2,4k

Alan Beroud: Chciałbym nadal pracować w warszawskiej SKM
Alan Beroud, prezes SKM Warszawa Fot. M. Szymajda
Dobiega końca 3-letnia kadencja Alana Berouda w warszawskiej SKM. Na stanowisko prezesa rada nadzorcza przewoźnika nie rozpisała konkursu, zostanie on zatem wybrany bez konkursu. Beroud powiedział, że nadal chciałby pracować dla SKM. 
Alan Beroud zastąpił wieloletnią prezeskę warszawskiej SKM Krystynę Pękałę w 2019 roku. Właśnie kończy się jego 3-letnia kadencja. Nie przypadała na łatwy czas. W kilka miesięcy po rozpoczęciu urzędowania jednego z najmłodszych prezesów spółki kolejowej w Polsce, pandemia wywróciła przewozy do góry noga. Spółka musiała się też zmagać z problemami taborowymi.

– Rezerwa taborowa niemal nie istniała. Ratowaliśmy się pojazdami wypożyczonymi w oczekiwaniu na nowy tabor Pesy. Bywały dni, kiedy w rezerwie mieliśmy jeden pojazd. Jestem jednak bardzo dumny z tego, że nigdy ze względu na niską rezerwę, w czasie pandemii, nie odwołaliśmy żadnego pociągu. Pomogło w tym wdrożenie systemu diagnostycznego IBM Maximo i zaopatrzenie drużyn pociągowych w tablety, dzięki którym na bieżąco zgłaszali technikom usterki pojazdów. Teraz sytuacja taborowa jest o wiele lepsza – powiedział.

Zerwanie umowy z Pesą najtrudniejszą decyzją

Zanim nastała pandemia, Alan Beroud, zaledwie po kilku miesiącach kierowania spółką, podjął bardzo trudną decyzję o zerwaniu umowy na dostawy 21 pojazdów z Pesą. Beroud uważa, że postąpił właściwie.

– Istniała bardzo realna obawa, że Pesa, która nie radziła sobie z terminami, nie zrealizuje całości kontraktu do końca 2022 roku, a takie zapisy warunkowały unijną pomoc. Nie mogliśmy podjąć innej decyzji, także dziś uważam, że było to jedyne możliwe rozwiązanie. W tamtej sytuacji finansowej producenta kontrakt, w mojej ocenie, był dla Pesy ciężarem, którego nie był w stanie unieść – powiedział Beroud. Obecnie obie strony sądzą się. Sprawa na pewno szybko się nie skończy. Sąd powołał biegłego do zbadania materiału dowodowego dla jednej i drugiej strony. Ostatecznie kontrakt realizuje nowosądecki Newag.

Obecnie SKM jest przed uruchomieniem nowej linii S4 (piszemy o tym tutaj). W tym celu kompletuje się nowy tabor, prowadzi się szkolenia maszynistów. – Mamy już komplet drużyn pociągowych dla 21 pojazdów, co przy obecnej sytuacji na rynku pracy jest sporym osiągnięciem. Ale przeprowadziliśmy z dużym wyprzedzeniem kursy przygotowujące do zawodu maszynisty w centrum szkolenia, zrekrutowaliśmy drużyny – dodał.

Beroud: Chciałbym pozostać w SKM

Czy najmłodszy prezes spółki kolejowej chciałby nadal pracować dla SKM? – Nie ukrywam, że jestem zainteresowany, zgłosiłem akces na to stanowisko – krótko odpowiedział dziennikarzowi „RK”. Jakie wyzwania stoją przed spółką?

– Poza tymi oczywistymi, związanymi z rozwojem siatki połączeń do Piaseczna, Zegrza, a później do Grodziska czy Ożarowa, spółka powinna dążyć do ograniczenia wydatków na energię elektryczną, co będzie wielkim wyzwaniem w związku z jej wielką podwyżką. Miasto powinno dążyć i dąży do zamiany gruntów z PKP po to, aby baza techniczna SKM, leżąca teraz na terenie PKP, leżała na miejskich gruntach. To pozwoliłoby SKM śmielej działać w kierunku budowy paneli fotowoltaicznych (jest gotowe studium wykonalności w tym zakresie – dop. red.) a także nowoczesnych urządzeń do magazynowania baterii – ocenił Beroud, który z wykształcenia jest nie tylko prawnikiem, ale i inżynierem energetykiem.

– Obecnie za megawatogodzinę płacimy 380 złotych, w przyszłym roku to będzie 590 złotych. Uważam, że to bardzo dobra cena, zwłaszcza jeśli zwrócimy uwagę na opłaty za energię w innych kolejowych spółkach. W strukturze kosztowej spółki konsumpcja energii stanowi 20% kosztów, musimy więc dążyć do lepszego bilansowania wydatków w tym zakresie. Bardzo ważne jest to, że nowe pojazdy potrafią oddać aż 30% energii do sieci, zamierzamy dalej szkolić maszynistów w zakresie ecodrivingu, negocjować nowe kontrakty na zakup energii po 2023 roku – dodał Beroud.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony