Partnerzy serwisu:

Akcje PKP Cargo na historycznym dnie

Jakub Madrjas 26.08.2019 9,8k

Akcje PKP Cargo na historycznym dnie
fot. Antoni Mężyński, SM42.pl
Wycena akcji PKP Cargo wciąż spada. W piątek przekroczyła próg 27 złotych - najniższy w historii. Daje to wycenę spółki na poziomie 1,2 mld złotych. Historyczne maksimum to 4,2 mld zł.
Spółka PKP Cargo zadebiutowała na giełdzie w 2013 roku. Akcje na debiucie były warte 81,16 zł i przez dwa lata kurs wahał się w granicach 70-90 złotych. W 2016 roku nastąpił spadek - w maju akcje spadły do ceny 29 złotych. Po odbiciu cena wzrosła nawet do powyżej 60 zł w 2016 roku, ale w marcu 2018 roku nastąpił gwałtowny spadek ceny. Teraz mamy do czynienia z kolejnym - od połowy czerwca akcje spadły z 44 zł do 27 zł. To najniższy poziom w historii. 

Cena na poziomie 27 złotych za walor oznacza, że rynek wycenia całe PKP Cargo na 1,2 mld złotych. Tymczasem w 2013 roku zyski ze sprzedaży 66 procent akcji przewoźnika, mimo pozostawienia pakietu kontrolnego w rękach PKP SA, przekroczyły 2 miliardy złotych. Dziś akcje są warte trzykrotnie mniej. 

W ubiegłym tygodniu analitycy Santander BM opublikowali analizę, w której namawiają do kupna akcji spółki. - Niezadowalające wyniki PKP Cargo, w naszej opinii, wynikają z trudnego otoczenia biznesowego związanego w szczególności z ograniczonym popytem na transport kruszyw. Oczekujemy jednak, że wydatki na modernizację krajowej infrastruktury pozostaną wysokie, co powinno przełożyć się na odbicie przychodów w latach 2020-23" - cytuje raport portal Bankier. Również w ubiegłym tygodniu spółka w komunikacie giełdowym poinformowała, że pakiet akcji kupił jej prezes Czesław Warsewicz.

Przypomnijmy, że tendencja spadkowa w przewozach towarowych utrzymuje się od siedmiu miesięcy, a na kurczącym się rynku PKP Cargo jeszcze traci udziały. Słabsze są też wyniki finansowe spółki.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony