Partnerzy serwisu:

Adina-Ioana Vălean ogłasza swoją strategię transportową

Redakcja 21.11.2019 17

Adina-Ioana Vălean ogłasza swoją strategię transportową
fot. europarl.europa.eu
Adina-Ioana Vălean była przesłuchiwana 14 listopada przez Komisję Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego. Kandydatka na nową komisarz wyłożyła podczas rozmowy swoją strategię transportową.
Desygnowana do ubiegania się o stanowisko unijnego komisarza Adina-Ioana Vălean została wysłuchana przez Komisję Europejską. Europosłanka z Rumunii zaprezentowała zakres działań, które chciałaby wdrożyć podczas swojej kadencji.

W swojej mowie otwierającej Vălean nie mówiła wprost o kolei, dotknęła jednak pośrednio kwestii, które kolei dotyczą. Wspomniała o redukcji emisji CO2 w przemyśle transportowym, o zmniejszeniu i docelowym wyeliminowaniu dotacji i dopłat do lotnictwa oraz o promowaniu idei Mobility as a Serivce (MaaS).

Vălean powiedziała również, że popiera postulaty Wspólnoty Kolei Europejskich dotyczące Zielonego Ładu. Dotyczyły one opodatkowania zużycia paliwa w międzynarodowym przemyśle lotniczym i morskim.

Wśród postulatów kandydatki znalazła się poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego i dążenie do ukończenia Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej. Ponadto europosłanka zapowiedziała dołożenie wszelkich starań, aby zwiększyć wykorzystanie pojazdów ekologicznych oraz wprowadzić publicznie dostępne punkty uzupełniania paliwa i ładowania.

− Prawo do swobodnego przemieszczania się jest wysoko cenione przez obywateli UE, a transport to umożliwia – mówiła europosłanka w swoim wystąpieniu.

Odpytana przez członków Komisji Europejskiej w sprawie Zielonego Ładu, Adina-Ioana Vălean odpowiedziała, że zdaje sobie sprawę, iż będzie to jeden z priorytetów. Dodała, że transport musi być jego podstawą, a Europejczycy muszą mieć świadomość i wiedzę o dostępnych i zrównoważonych środkach transportu.

O zamknięciu przesłuchania komisja zadecyduje 21 listopada. 


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony