Partnerzy serwisu:

Adamczyk i Omelian: Będą pociągi Lublin – Lwów i Przemyśl – Niżankowice

Michał Szymajda 06.12.2018 6,5k

Adamczyk i Omelian: Będą pociągi Lublin – Lwów i Przemyśl – Niżankowice
Kolejowe przejście graniczne na linii 102Fot. linia102.pl
Ministrowie Polski i Ukrainy – Andrzej Adamczyk i Wołodymyr Omelian – rozmawiali w Kijowie m.in. o otwarciu nowych połączeń kolejowych między Polską a Ukrainą. Mają zostać reaktywowane m.in. na linii 102.
– Polska i Ukraina planują uruchomienie nowych połączeń kolejowych między Lublinem i Lwowem oraz Przemyślem i Niżankowicami w obwodzie lwowskim – poinformowali ministrowie. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, konkretne decyzje w sprawie połączeń zostaną ogłoszone jeszcze przed końcem 2018 roku.

Do reaktywacji pociągów po niezelektryfikowanej linii 102 między Przemyślem a ukraińską graniczną stacją Niżankowice miałoby dojść w połowie lub końcu 2019 roku.  Prace porządkowe przy tej linii wykonane już zostały staraniem społeczników skupionych w Stowarzyszeniu linia 102 z Przemyśla, przy pomocy pracowników PKP PLK. Obecnie linia jest przejezdna i można nią dojechać na Ukrainę, co udowodniły liczne przejazdy promocyjne, a także organizowane od roku przejazdy „mikołajkowe”. Z Niżankowic, po szerokim torze, można dojechać m.in. do Chyrowa i Sambora.

– Takie projekty jak linia kolejowa Przemyśl – Niżankowice czy połączenie Lublin – Lwów można stosunkowo łatwo zrealizować. Są też duże projekty jak Via Carpatia, która dzięki wsparciu Ukrainy, jak mamy nadzieję, zostanie wpisana w sieć bazową TEN-T (transeuropejska sieć transportowa), bo przecież to jest szlak ważny dla Ukrainy i dla całej Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział cytowany przez PAP minister Adamczyk.


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony