Partnerzy serwisu:

Adamczyk i Chraniuk o rekordowych przewozach pasażerskich

jm, Rynek Kolejowy/MIB/PKP IC 31.07.2017 2,1k

Adamczyk i Chraniuk o rekordowych przewozach pasażerskich
Fot. PKP IC
– Polacy coraz częściej wybierają kolej – komentuje bardzo dobre półrocze przewoźników minister Andrzej Adamczyk. Prezes PKP IC Marek Chraniuk podkreśla, że pociągi jego spółki są zapełnione w większym stopniu niż przed rokiem.
Urząd Transportu Kolejowego podał, że liczba przewiezionych koleją osób przekroczyła po sześciu miesiącach 150 mln. Marcel Klinowski, ekspert z fundacji Republikanie, podkreśla, że z obecną ścieżką wzrostu uda się przekroczyć pułap 304 mln pasażerów.

– Bardzo się cieszę, że Polacy coraz częściej wybierają kolej. Po latach tendencji spadkowej obserwujemy wzrost zaufania pasażerów do przewoźników kolejowych, których oferta staje się coraz lepsza. Jestem przekonany, że dzieje się tak też dlatego, że poprawiamy stan infrastruktury, co pozwala skrócić czas i podnieść komfort podróży. Chcemy łączyć Polskę zarówno na kolejowych, jak i drogowych szlakach – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Udane półrocze PKP Intercity

Rekordowe wyniki to w dużej mierze zasługa spółek regionalnych, jak ŁKA, Koleje Małopolskie czy Koleje Dolnośląskie. Ale wzrost odnotowały też przewozy dalekobieżne. PKP Intercity podaje, że w pierwszym półroczu z usług przewoźnika skorzystało 20,3 mln podróżnych, czyli o 2,6 mln osób więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej.  To wzrost o 15 procent rok do roku i jak podaje przewoźnik – widoczny wśród wszystkich grup klientów.

To dla PKP IC najlepsza połowa roku od siedmiu lat. PKP Intercity przypomina też, że zamknęło ubiegły rok liczbą 38,5 mln obsłużonych podróżnych. – Wyniki osiągnięte w pierwszym półroczu napawają optymizmem. Ponad 3,8 mln osób przewiezionych  w czerwcu to dobra prognoza na udany sezon wakacyjny i drugą połowę roku. Mam nadzieję, że 2017 roku zakończymy wynikiem 39,2 milionów pasażerów – mówi Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Więcej pasażerów w tych samych pociągach

Szef kolejowej spółki podkreśla, że przyczyną sukcesu jest lepsze zapełnienie uruchamianych pociągów. – Praca eksploatacyjna od stycznia do czerwca wyniosła blisko 29 mln pociągokilometrów. To rezultat zbliżony do porównywanego okresu w 2016 roku. Dobre wyniki przewozowe nie są zatem efektem uruchamiania nowych pociągów, ale zwiększonego zainteresowania usługami PKP Intercity – dodaje Marek Chraniuk.

Jak podaje przewoźnik, w pierwszym półroczu 2017 roku najwięcej pasażerów (16,7 mln) podróżowało na pokładach składów ekonomicznych (IC i TLK). Z segmentu pociągów ekspresowych (EIP i EIC) skorzystało blisko 3,2 mln osób a z przejazdów pociągami międzynarodowymi ponad 0,4 mln klientów. Podróżni w ciągu ostatnich sześciu miesięcy najchętniej wybierali przejazdy na trasach z Krakowa, Trójmiasta czy Katowic do Warszawy. Największe wzrosty zanotowano w relacjach z Krakowa do Przemyśla (+73%), z Białegostoku do Warszawy (+63%) i z Olsztyna do stolicy (+43%). Od stycznia do czerwca br. z usług PKP Intercity skorzystało o 40% więcej rodzin, 24% seniorów i 12 % studentów niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Sprzedaż biletów online cieszy się coraz większym zainteresowaniem podróżnych. Choć nadal głównym kanałem sprzedaży są kasy na dworcach (50 %) to liczba podróżnych, którzy kupują bilety przez internet systematycznie rośnie. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. tę formę zakupu wybrało 41% pasażerów PKP Intercity. Najczęściej transakcje dotyczą przejazdów pociągami kategorii InterCity i Twoje Linie Kolejowe.
PARTNERZY DZIAŁU



Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony