Partnerzy serwisu:

Adamczyk: Bierzemy pod uwagę możliwość obniżki stawek

jm, Rynek Kolejowy/Puls Biznesu 10.04.2020 4,7k

Adamczyk: Bierzemy pod uwagę możliwość obniżki stawek
fot. MI
- Bierzemy pod uwagę możliwość obniżki stawek dostępu do torów - powiedział "Pulsowi Biznesu" minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Obniżkę czynszów dworcowych już wprowadziła PKP SA.
Branża kolejowa zmaga się ze skutkami pandemii COVID-19, jednocześnie aktywnie włączając się w walkę z rozprzestrzenianiem się choroby. Kolej jako jedna z pierwszych branż dotkniętych kryzysem, potrzebuje wyspecjalizowanych narzędzi uwzględniających jej specyfikę, które pozwolą wykonywać obecne zadania przewozowe i zachować potencjał na okres po zakończeniu tzw. lockdownu.

Dlatego najważniejsze polskie organizacje branżowe przedstawiły swoje w tym zakresie propozycje ministerstwu infrastruktury. O specjalne rozwiązania na poziomie europejskim apelują z kolei organizacje międzynarodowe.

Jednym z postulatów branży jest zmniejszenie stawek dostępu do infrastruktury i zakupu energii poprzez objęcie dotacją budżetową kosztów stałych PKP PLK i PKP Energetyki. "Puls Biznesu" zapytał ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, czy resort bierze pod uwagę realizację tego postulatu. - Zamierzamy wprowadzić rozwiązania, na których będą się wzorować europejskie podmioty. Na przykład PKP już zakomunikowały obniżkę czynszów dworcowych. Rozważana jest także obniżka opłat dworcowych. W tzw. tarczy antykryzysowej 2.0 przewidzieliśmy także wsparcie na utrzymanie lotnisk, które są ważnym elementem infrastruktury zarówno transportowej, jak i militarnej. Podobnie jest w przypadku infrastruktury kolejowej — bierzemy pod uwagę możliwość obniżki stawek dostępu do torów - odpowiedział gazecie minister Adamczyk.

Więcej o katalogu udogodnień dla najemców prowadzących działalność gospodarczą na dworcach kolejowych, który utworzyła spółka Polskie Koleje Państwowe piszemy tutaj. Natomiast o możliwości korekty planów wykonywanej pracy przewozowej w umowach z PKP Energetyką piszemy w tym miejscu.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport