Partnerzy serwisu:

Zaczyna się remont szlaku nadwiślańskiej wąskotorówki w stronę Nałęczowa

Kasper Fiszer 02.10.2022 3,2k

Zaczyna się remont szlaku nadwiślańskiej wąskotorówki w stronę Nałęczowa
fot. Robsuper, lic. CC BY-SA 4.0
Dawna Nałęczowska KD ma wkrótce wrócić do Nałęczowa. Lokalny samorząd rozpoczyna remont szlaku w kierunku miasta, wykorzystując materiał torowy przekazany mu przez PKP PLK. W dalszej perspektywie odtworzona ma zostać także przejezdność trasy do Opola Lubelskiego.
Ten rok przyniósł kilka inwestycji infrastrukturalnych i taborowych na sieci Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej, która dawniej funkcjonowała w strukturach PKP jako Nałęczowska Kolej Dojazdowa. Zakończył się już remont jednego wagonu pasażerskiego, trwają prace przy dwóch kolejnych (wartość robót to ok. 90 tys. zł). Przy stacji Karczmiska powstał zaś park z miejscem ogniskowym, który ma podnieść atrakcyjność turystyczną kolejki. Najważniejsze prace dopiero się jednak rozpoczynają.

Powiat wykorzysta materiał torowy przekazany przez PKP PLK

– W ramach umowy powiatu opolskiego z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi nadwiślańskiej kolejce zostały podarowane podkłady uzbrojone w ilości 1680 szt. i szyny S49 o łącznej długości 1812 metrów bieżących – mówi Kamil Domański, kierownik Sekcji Kolejowej w Starostwie Powiatowym w Opolu Lubelskim. Materiały mają zostać wykorzystane przy odtworzeniu szlaku ze stacji Karczmiska w stronę Nałęczowa, który nie jest od lat wykorzystywany. Aktualnie trwają przygotowania do rozpoczęcia robót na pierwszym odcinku Karczmiska – Wymysłów. Zarządzające wąskotorówką starostwo chce, by w przyszłym roku możliwe było prowadzenie tam zarówno ruchu drezynowego, jak i wjechanie standardowym pociągiem wąskotorowym.

W tym roku pociągi NKW kursowały na odcinku Karczmiska – Poniatowa – Polanówka. – Ze względu na zły stan mostu w Pustelni oraz uszkodzenie wiaduktu w Opolu Lubelskim kursy w tym kierunku są wstrzymane – informuje nasz rozmówca. Dodaje, że pierwszym etapem odtwarzania przejezdności sieci ma być wspomniana odbudowa odcinka do Wymysłowa. Prace będą tam realizowan3 siłami własnymi powiatu pod nadzorem inspektora z PKP PLK. Samorząd samodzielnie zrealizuje też pewne drobniejsze prace, np. odmaluje lokomotywę Lyd2, a w dalszej kolejności także pług odśnieżny.

Wąskotorówka ma wrócić także do Opola Lubelskiego


Stopniowe wydłużanie czynnego odcinka wąskotorówki ma doprowadzić do zwiększenia liczby korzystających z niej pasażerów. Biorąc pod uwagę wyłącznie turystyczny charakter prowadzonego na niej ruchu, i dzisiejsze statystyki wydają się jednak dobre. W sezonie 2022 do 28 września pociągami NKW pojechało bowiem ok. 12,5 tys. osób. – Ponadto ok. 2,5 tys. pasażerów skorzystało z drezyn rowerowych – wylicza przedstawiciel powiatu.

– Nasze dalsze plany rozwojowe obejmują oddanie tras Rozalin – Opole Lubelskie i Karczmiska – Nałęczów – wskazuje odpowiedzialny za działanie kolejki w starostwie powiatowym. Poza tym naprawę główną ma przejść jedna z lokomotyw Lxd2, a w budynku lokomotywowni oddane do użytku mają zostać wyremontowane pokoje gościnne. Do remontu przeznaczone będzie łącznie 11 wagonów wpisanych do rejestru zabytków. Zgodnie z planami powstać ma też zadaszenie, pod którym zmieszczą się drezyny i wagony osobowe. Nowym rozwiązaniem ma być też wdrożenie sprzedaży biletów przez internet.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony