Partnerzy serwisu:

ABW ćwiczyła w wagonach PKP Intercity

inf. pras. 18.08.2021 2,4k

ABW ćwiczyła w wagonach PKP Intercity
Fot. PKP Intercity
Na stacji postojowej Kraków Bieżanów w dniach 16 i 17 sierpnia 2021 r. odbyły się ćwiczenia Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z PKP Intercity. – Praktyczne zajęcia w terenie, wzajemna wymiana doświadczeń i wiedzy mają na celu poprawę bezpieczeństwa pasażerów w pociągach oraz na terenach kolejowych – poinformowała spółka.
W ramach współpracy CPT ABW przeprowadziło praktyczne szkolenie, którego celem jest weryfikacja stopnia narażenia transportu kolejowego na ewentualne akty przemocy z użyciem ładunków wybuchowych. Dla kadry zarządzającej oraz pracowników PKP Intercity przeprowadzone zostaną też stacjonarne kursy z zakresu profilaktyki antyterrorystycznej. Osoby zajmujące się bezpośrednią obsługą podróżnych otrzymają dodatkowo dostęp do specjalnej platformy e-learningowej. Uczestnicy szkoleń poznają najlepsze praktyki w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania ewentualnym incydentom terrorystycznym, a także rekomendowane zachowania w sytuacji zagrożenia.

– PKP Intercity, poza realizacją przewozów, prowadzi również zadania związane z obronnością kraju. Wiedza na temat zagrożeń terrorystycznych, umiejętność oceny ryzyka w konkretnych sytuacjach, odpowiedniego zachowania i pełna współpraca służb mundurowych oraz pracowników cywilnych mają zapewnić spokojną i komfortową podróż wszystkim osobom korzystającym z usług kolei – mówi Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

Grzegorz Grzegorski, dyrektor Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW, zaznacza, że celem wspólnych ćwiczeń jest podnoszenie odporności infrastruktury krytycznej, w tym kolejowej, na zagrożenia o charakterze terrorystycznym.

– Przedsięwzięcie to jest ważnym elementem wielopłaszczyznowego podejścia do zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Ogromne znaczenie ma tu współdziałanie wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ochronę ludności – zarówno tych mundurowych jak i cywilnych – powiedział dyrektor Grzegorski.

W przeprowadzonych szkoleniach brali udział funkcjonariusze ABW oraz partnerskich służb mundurowych – Państwowej Straży Pożarnej i Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia. Podczas dwudniowych ćwiczeń na stacji postojowej Kraków Bieżanów przeprowadzono szereg eksperymentów pirotechnicznych, pokazów i symulacji różnych sytuacji zagrożenia, jakie mogą wystąpić na pokładzie pociągów czy terenie kolejowym. Przedstawiciele służb ćwiczyli również wsparcie medyczne i ratownicze w sytuacji zagrożenia.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony