Partnerzy serwisu:

70 lat kolei aglomeracyjnej w Trójmieście

inf. pras., oprac. ms 06.03.2021 3,1k

70 lat kolei aglomeracyjnej w Trójmieście
Fot. ms, rynek-kolejowy (zdjęcie ilustracyjne)
Zapewne wielu mieszkańców Trójmiasta będzie zaskoczonych, ale to nie linia SKM z Gdańska do Gdyni była pierwszym elektrycznym połączeniem aglomeracyjnym w Trójmieście. Pierwsze pociągi elektryczne wyruszyły z Gdańska Głównego do… Nowego Portu. 
Było to 4 marca 1951 roku. Połączenie na odcinku Gdańsk Główny – Sopot, przedłużone później do Gdyni, zostało uruchomione rok później (2 stycznia 1952 r.)

Początkowo linię do Nowego Portu o długości 6,7 km obsługiwało 7 pojazdów serii EW90 (taki pojazd można dziś oglądać w skansenie kolejowym w Kościerzynie). Jednostki te przed II Wojną Światową obsługiwały berlińską kolej naziemną S-Bahn, która była dla Berlina tym, czym dla Trójmiasta jest SKM. Pojazdy te, zwane potocznie modrakami, woziły pasażerów na tej linii do 1973 roku. Wówczas napięcie w sieci na linii Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port zostało zmienione z 800 V na 3000 V. Modraki jeździły jeszcze do 1976 r na odcinku Gdańsk Główny – Gdynia Stocznia, do czasu zmiany napięcia także i na tej linii. Obsługę pasażerów SKM przejęły pociągi serii EN57 i EW58.

Z biegiem lat linia do Nowego Portu stopniowo traciła na znaczeniu. Pociągi SKM po raz ostatni pojechały do Gdańska Brzeźna 24 czerwca 2005 roku. Linia ta została częściowo reaktywowana w 2012 r. Pociągi SKM kursowały wówczas na odcinku Gdańsk Główny – Gdańsk Stadion Expo, wożąc kibiców piłkarskich na mecze Euro 2012. Do dziś na tym odcinku pociągi kursują okazjonalnie, najczęściej wożąc kibiców na mecze gdańskiej Lechii.

Czy jest szansa, aby linia do Nowego Portu wróciła do sieci połączeń obsługiwanych przez PKP SKM Trójmiasto? Do samego Nowego Portu nie ma już na to szans, gdyż odcinek od Brzeźna został fizycznie zlikwidowany. Toczą się natomiast dyskusje o reaktywacji linii do Brzeźna.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony